Detail akcie
Andrej Petrovič: P / One of the Seven (premiéra)
Dátum Štvrtok 11. 4. 2019
Čas 19:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie
Andrej Petrovič, výrazný tanečník spolupracujúci s najznámejšími svetovými choreografmi, sa vracia domov, aby pracoval na sérii sólových predstavení, ktoré každé spracúva jeden smrteľný hriech. Všetkých sedem by sa malo vo výsledku prepojiť v ôsmom predstavení.

Pýcha je v poradí prvý hriech. Má rôzne roviny, ktoré Petrovič ako choreograf a performer objavuje na úrovni umeleckej interpretácie – fyzickej, ale aj politickej, genderovej, vizuálnej, anatomickej. Popritom je preňho téma pýchy možnosťou načrieť do vôd, do ktorých si predtým netrúfal, alebo sa o ne nezaujímal. Angažovať sa, vyjadriť svoj postoj. Dovoliť veku, statusu, momentu, v ktorom sa práve nachádza, aby sa prejavili vo vytvorenom materiáli.

Ako vonkajšie oko si Petrovič do tvorivého procesu v rámci rezidencie, ktorá od februára prebiehala na Stanici, prizval Jara Viňarského.

Predstavenie uvádzame vo svetovej premiére.

Andrej Petrovič patrí medzi najznámejších slovenských tanečníkov a choreografov, aj keď na Slovensku sa jeho predstavenia neuvádzajú. Jeho súčasná práca je za horizontom slovenských možností, preto sme veľmi radi, že sa podujal pripraviť svoje najnovšie predstavenie P / One of the Seven práve na Stanici, kde strávil od konca roka 2018 viac ako mesiac intenzívnou prácou.

Andrej absolvoval tanečný odbor na Konzervatóriu v Banskej Bystrici a Vysokej škole muzických umeni v Bratislave. Aby sa vyhol vojenskej službe, stal sa po absolvovaní konzervatória členom profesionálneho súboru Divadlo Štúdio tanca v Banskej Bystrici, kde nielen v rámci civilnej služby spolupracoval s choreografkou Zuzanou Hájkovou. Po návrate do Bratislavy bol jedným zo zakladateľov tanečnej skupiny Dajv, ktorú viedla Marta Poláková. Jeho tanečné smerovanie najviac ovplyvnili tanečníci, choreografi, režiséri a pedagógovia ako Russell Maliphant, Julyen Hamilton, Martin Kilvády, Jaroslav Viňarský alebo Viliam Dočolomanský.

Po odchode zo Slovenska pôsobil v množstve tanečných skupín - spomeňme napríklad Editta Braun Company v Salzburgu, Fatou Traore v Bruseli, Jean Abreu Dance Company v Londýne. Okrem tanca sa venoval aj filmu - je spoluautorom a choreografom tanečného filmu The Day (2004). Od roku 2007 je členom prestížnej svetovej Akram Khan Company v Londýne, kde začínal ako tanečník a v súčasnej dobe je v pozícií asistenta choreografa Akrama Khana. Spolupracoval s ním napríklad aj na príprave záverečného ceremoniálu Letných olympijských hier v Londýne. Ich zatiaľ poslednou spoluprácou je moderné spracovanie klasického baletu Giselle pre English National Ballet v Londýne. V súčasnosti tancuje aj v skupine Farma v jeskyni v predstavení Útočiště.

V posledných rokoch sa venuje aj vlastnej choreografickej a sólovej tvorbe - pre SND Bratislava pripravil predstavenie The Tempest, pre Kecskemet City Ballet v Budapešti inscenáciu Fifth, či predstavenie Rashomon Effect pre National Youth Dance Company Sadlers v Londýne.

Od roku 2016 pracuje na dlhodobom projekte, ktorý vychádza zo siedmych smrteľných hriechov. Séria sólových predstavení začala smilstvom (Lust) L / One of the Seven, za ktoré bola Martina Hajdyla Lacová nominovaná na cenu Thálie za tanečný výkon. Druhým dielom série je pýcha (Pride) P / One of the Seven, ktoré ma premiéru na Stanici.


Vstupné: 6,00 / 4,00 € (plné / zľavnené)

Ďakujeme za podporu