Detail akcie
Ozveny Áčka
Dátum Štvrtok 18. 4. 2019
Čas 19:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie
Slovenský film zažíva zlaté obdobie – ešte nikdy sme nemali toľko oceňovaných filmov v zahraničí, nominácií a divákov. Čo sa však deje v liahni, odkiaľ toto všetko prichádza? Festival študentských filmov Áčko sprostredkúva pohľad na najmladší slovenský film a tvorcov, ktorý onedlho budú meniť dejiny. Je prehliadkou toho najlepšieho zo študentskej tvorby za uplynulý rok.

Po premietaní výberu z minuloročnej edície festivalu bude nasledovať diskusia s tvorcami.

Výlet – Daniel Rihák / 18 min / hraný
Psychologický thriller podľa poviedky Jozefa Kariku. Dvojica odchádza na výlet do Tatier, v krásnom prostredí prírody však nečakane vychádzajú na povrch skutočnosti, ktoré zmenia romantický výlet na boj na život a na smrť.

Planéta Gelnica – Paula Reiselová / 16 min / dokument
Film je ako prehliadka múzeom, ktoré zachytáva dôležitosť zachovania tradícií. Gelnica, kedysi kráľovské banské mesto, má dnes všetky bane zaplavené. Jankovi Šaligovi to ale nebráni v tom, aby si každý deň obliekol banícku uniformu a v obnovenej štôlni predstieral, že je stále možné byť baníkom. Obyvatelia mesta, akoby nechceli pripustiť, že sa bane uzavreli a stále prijímajú nových členov do baníckeho spolku. Vo filme na pozadí baníckej slávnosti – Šachtágu, sledujeme protagonistov, ktorí sa každý vlastným spôsobom snažia prinavrátiť Gelnici zašlú slávu. Otázka znie, má to celé zmysel?

Paradoxy Zverokruhu – Mikuláš Krišpín Iždinský / 18 min / hraný
Krátky príbeh o tom, ako si samotári, vždy k sebe nájdu cestu.

Poetika Anima – Kriss Sagan / 5 min / animovaný
Poetika Anima je nenaratívny animovaný film, ktorý vznikol na motív rovnomennej lyrickej básne, vytvorenej syntézou režisérkiných denníkových zápiskov. Nespočetné množstvo symbolov a obrazových metafor spoločne s originálnou atmosférickou hudbou od Frederica Robinsona vytvárajú interpretačne bohatý príbeh o žene, ktorá transformuje svoju úzkosť v tekutom časopriestore.
 
Babie leto – Katarína Jonisová / 8 min / dokument
Starý mládenec Jaro vedie dialóg so starnutím. Film má tendenciu zobrazovať s čím všetkým súvisí jeho osobný biorytmus starnutia.

Hrejivá komédia o depresií, šialenstve a nesplnených snoch – Michal Ďuriš / 22 min / hraný
Dvaja dospievajúci chlapci a ich rodičia. Rodina, ktorej členovia sa tak dobre poznajú, že ich vzájomná náklonnosť sa často rozvíja v utláčajúcom vzťahu. Všetci majú svoje sny, ale snáď dôležitejšie, ako splniť si ich, je skutočnosť, že ostatní by ich mali považovať za rovnako hodnotné.

http://festivalacko.sk/

Vstup je voľný,

Ďakujeme za podporu