Detail akcie
„Je mi jedno, že sa zapíšeme do dejín ako barbari“
Dátum Utorok 23. 4. 2019
Čas 20:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie
Premietame v utorok 23. 4. o 17.00 a 20.00.

Veľmi čierna komédia o recyklácii novodobých dejín sleduje prípravy rekonštrukcie skutočnej udalosti z roku 1941, kedy rumunská armáda spáchala etnický masaker v okupovanej Odese. Názov filmu je priamym citátom vtedajšieho politického predstaviteľa. Mladá divadelná režisérka sa snaží o vecný prístup a využíva formu obľúbených rekonštrukcií vojenských stretov v podaní spolkov vojenskej histórie. Počas príprav sa však stretáva s urputnou snahou históriu zľahčiť, relativizovať a poopraviť.

Jude, jeden z najvýraznejších autorov súčasnej európskej kinematografie, prichádza s dômyselne koncipovaným filmom, ktorý využíva nekompromisnú formu rozprávania a dlhých dialógov, s postupne silnejúcou gradáciou a premysleným konceptom tlaku na divákove emócie, vďaka ktorým sa jeho film stáva pojednaním o arendtovskej banalite zla – jednak v našom konaní, jednak v našom vzťahovaní sa k minulosti a tendencii nezaťažovať naše svedomie.

Film získal hlavnú cenu na festivale v Karlovych Varoch.

„Je mi jedno, že sa zapíšeme do dejín ako barbari“ („Ȋmi este indiferent daca ȋn istorie vom intra ca barbari“) – Radu Jude / RO, CZ, FR, BG, DE / 2018 / 139 min / české titulky

scenár: Radu Jude
strih: Cӑtӑlin Cristuţiu
kamera: Marius Panduru
hrajú: Ioana Iacob, Alexandru Dabija, Alex Bogdan, Ilinca Manolache, Sofia Nicolaescu, Mihai Niculescu

Vstupné: 3,00 / 2,00 € (dospelí / študenti)
Vstupné s členským preukazom ASFK: 2,50 / 1,50 € (k zakúpeniu na Stanici)

Ďakujeme za podporu