Detail akcie
Cluster ensemble: Patterns
Dátum Pondelok 17. 6. 2019
Čas 19:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie
Nový program súboru Cluster ensemble Patterns je hudobno–tanečno–svetelnou performance pozostávajúcou zo zriedka hrávaných kompozícií Steva Reicha Four Organs, Phase Patterns a Reichovej kultovej Music for Pieces of Wood. Ide o silne kontrastné skladby z obdobia, v ktorom Reich výrazne experimentoval a skúmal nové možnosti akustických a elektronických nástrojov.

Phase Patterns je postavená na Stevom Reichom „objavenom“ fázovom posune. Princípom Four Organs je algoritmické spomaľovanie hudobného času, ktoré privádza poslucháča do stavu úplného ponoru do hudby. Intermezzom medzi týmito organovými stenami je zvukovo kontrastná, takmer „kmeňová“ Music for Pieces of Wood, ktorú Reich skomponoval ovplyvnený svojím skúmaním perkusívnej hudby v Ghane.

Pohybovo-svetelná zložka projektu je minimalistickou interpretáciou Reichových hudobných štruktúr. Vychádza z interakcie tanečníčky, svetiel a hudby, spoločným menovateľom je najmä rytmus, ale aj akcenty a pulzácia.

Americký skladateľ Steve Reich je pre Cluster ensemble symbolickým návratom ku koreňom. Práve okolo tvorby tohto minimalistu sa ansámbel v roku 2009 sformoval. Reichova skladba Six Pianos bola prvou, ktorú spolu mladí hudobníci naštudovali. Uviedli ju na legendárnom koncerte v obchode s hudobninami MADA v centre Bratislavy, jedinom mieste, kde bolo možné pre vtedy začínajúcich umelcov nájsť šesť klavírov v jednej miestnosti.

Interdisciplinárna umelecká skupina Cluster ensemble vznikla v roku 2009. Voľné zoskupenie hosťujúcich umelcov sústredených okolo umeleckej dvojice Ivan Šiller a Fero Király odvtedy pravidelne koncertuje na domácich a zahraničných pódiách. Súbor sa venuje predovšetkým interpretácii diel súčasných skladateľov  a hudobných osobností 20. storočia, autorským projektom posúvajúcim hranice umeleckej interpretácie a edukačným projektom.

Program:
Steve Reich – Phase Patterns (1970)
Steve Reich – Music for Pieces of Wood (1973)
Steve Reich – Four Organs (1970)

Hudobná interpretácia:
Ivan Šiller – elektrický organ, ozvučné drievka
Fero Király – elektrický organ, ozvučné drievka
Zuzana Biščáková – elektrický organ, ozvučné drievka
Lenka Novosedlíková – elektrický organ, ozvučné drievka
Dalibor Kocián – maracas, ozvučné drievka

Tanečná interpretácia: 
Soňa Ferienčíková

Koncept a réžia: Petra Fornayová, Fero Király, Ivan Šiller
Choreografia: Petra Fornayová
Svetelný koncept: Fero Király
Technická podpora: Robo Farkaš, Jakub Pišek

Vstupné: 7,00 / 5,00 € (plné / zľavnené)

Ďakujeme za podporu