Detail akcie
Ukradnutý štát
Dátum Utorok 15. 10. 2019
Čas 20:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie
Premietame v utorok 17.00 a 20.00.

Dramatické rozprávanie o novom type spoločenského zriadenia, v ktorom tradičné štátne štruktúry nahrádza mafia s oligarchiou.

Kauza Gorila predstavovala prelom v moderných dejinách Slovenska. Diera do steny konšpiračného bytu znamenala zároveň dieru do fasády demokratického štátu a vládnutia. Viedla nakoniec k pádu slovenskej vlády, ale vyniesla k vláde späť Roberta Fica, hoci bol tiež významným aktérom týchto aktivít.

Túto periódu reflektoval film Zuzany Piussi Od Fica do Fica. Dokument Ukradnutý štát začal vznikať ako ohliadnutie za aktérmi práve tohto filmu. Krátko po začiatku nakrúcania došlo k zavraždeniu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a nakrúcanie nabralo iný smer.

Vo filme vystupujú advokáti, blogeri, novinári a (bývalí?) agenti spravodajských služieb. Výsledný tvar reflektuje mechanizmy ovplyvňovania štátu aj verejnej mienky prostredníctvom kompromitujúcich materiálov, utajovania alebo naopak poskytovania určitých informácií v určitý čas tak, aby sa ustálil naratív, ktorý väčšina ľudí akceptuje ako skutočnosť.

Ukradnutý štát – Zuzana Piussi / SR, ČR / 2019 / 75 min

kamera: Miro Remo
strih: Šimon Špidla
produkcia: Maroš Berák (Ultrafilm) / Vít Janeček (D1film)

Vstupné: 4,00 / 3,00 € (plné / zľavnené)

Ďakujeme za podporu