Detail akcie
Amnestie (+ diskusia s tvorcami)
Dátum Utorok 26. 11. 2019
Čas 20:30
Miesto Stanica Žilina-Záriečie
Premietame v utorok 26. 11. o 17.00 a 20.30.
Diskusia s tvorcami filmu začne o 19.15.

Autorská projekcia nového česko-slovenského filmu Amnestie. Diskutovať bude režisér Jonáš Karásek a producent a scenárista Maroš Hečko. Moderátorom debaty je Fedor Blaščák – zostavovateľ novej historickej publikácie Amnestie, ktorá vyšla v nakladateľstve Slovart pri príležitosti uvedenia filmu.

Náš film nie je oslavou revolúcie, Havla ani amnestie, ktorú udelil. Nie je ale ani jeho kritikou. Snažíme sa cez osudy postáv zachytiť komplikovanosť doby, kedy veľká časť ľudí totalitný režim nenávidela, zároveň s ním však bola ochotná kolaborovať,“ vysvetľuje režisér Jonáš Karásek.

Amnestie zachytávajú svet kontrolovaný ŠtB, kde disidenti komunikujú pomocou tajných správ. Svet, v ktorom ľudia udávajú svojich rodinných príslušníkov a zároveň túžia po osobných výhodách a slobode. Fascinujúci zrod československej demokracie v novembri 1989 otvára nové možnosti pre všetkých. Platí to aj pre najkrutejšiu väznicu komunistického zriadenia v Leopoldove, kde výbuch emócií prerastie do otvorenej vzbury. Hlavný hrdina, väzeň Drahoš Lupko, musí prekonať obrovské prekážky a bojovať za svoje práva. Obklopený krutými, sebeckými a manipulatívnymi ľuďmi prijme výzvu a plne sa chopí ponúknutej druhej šance.

Dramatický príbeh troch rodín sa odohráva počas veľkých spoločenských zmien, na ktorých pozadí vzniká nové demokratické Československo. Porážka totality, Havlove amnestie a následné udalosti v leopoldovskej väznici výrazne vstúpia do ich životov.

Amnestie – Jonáš Karásek / SR, ČR / 2019 / 130 min

scenár: Maroš Hečko, Beata Grünmannová, Marek Janičík
kamera: Tomáš Juríček
strih: Matej Beneš
dramaturgia: Maja Hriešik
hudba: Matúš Široký, Jozef Lupták
hrajú: Juraj Bača, Natália Germáni, Anna Geislerová, Marek Majeský, Marek Vašut, Jana Oľhová, Gregor Hološka, Erik Ollé, Marek Fučík, Sava Popovič, Milan Chalmovský

Obe projekcie sú vypredané, ďakujeme za záujem a pochopenie.

Vstupné: 4,00 / 3,00 € (plné / zľavnené)

Ďakujeme za podporu