Detail akcie
Jeden svet - festival dokumentárnych filmov o ľudských právach (30. 1. – 2. 2.)
Dátum Štvrtok 30. 1. 2020
do Nedeľa 2. 2. 2020
Čas 16:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie
Sme už úplne stratení?

Ponúkame vám koktail filmov, ktoré otvárajú oči, pomáhajú kriticky myslieť a chápať súvislosti a umožňujú zorientovať sa v priestore plnom informácií a fake news. Dajte nám pár dní a stratíme sa úplne.

www.jedensvet.sk
Udalosť na facebooku: Filmový festival Jeden svet v Žiline

štvrtok 30. 1.

18.00 Janove zrno - Michal Stasak, Jakub Gajdoš / SR / 2019 / 49 min
Film Janove zrno sleduje príbeh postaršieho muža, ktorý nie je spokojný s aktuálnou situáciou v krajine. Rozhodne sa kandidovať na prezidenta a najme mladých filmárov, aby mu natočili promo klip. Film sleduje frustrovaného človeka dnešnej doby, ktorému zatrpknutosť postupne zmení pohľad na svet zo širokého na veľmi úzky. Projekciu doplní diskusia s režisérom M. Stasakom.

20.00 Divoká jazda - Bing Liu / USA / 2018 / 100 min / st
Pre Zacka, Binga a Kiereho predstavuje jazda na skejte jediný únik pred bezútešnou realitou. Film vznikajúci 12 rokov zachytáva s nevídanou bezprostrednosťou, ako do zdanlivo bezstarostnej mladosti vstupujú dospelácke povinnosti, pravidlá, nevyslovené tajomstvá a krivdy.

piatok 31. 1.

17.00 #SledujMa - Nicolaas Veul, Duco Coops / NL / 2018 / 50 min / st, at
Instagram je ako výkladná skriňa, v ktorej ľudia propagujú samých seba. Zatiaľ čo užívatelia nadšene rozdávajú lajky selfíčkam, na pozadí prebieha čulý obchod s používateľskými účtami.

18.00 Spýtaj sa vašich 1989
Čo ste robili v novembri 1989? Čo robili vaši rodičia, kolegovia a kamaráti? Ako vám tie dni zmenili život? Projekt Spýtaj sa vašich sa formou dokumentu a web portálu - tzv. on-line pamätníka, snaží o podnietenie medzigeneračného dialógu. Cez príbehy bežných ľudí chce vytrhnúť zásadné udalosti z učebníc dejepisu a zasadiť ich do kontextu histórie rodín, ľudských osudov a ich skúseností.

20.00 Posledný pastier - Ton van Zantvoort / NL / 2018 / 81 min / st, at
Pastier Stijn chce žiť sebestačne a nezávisle, no v konkurenčnom prostredí, kde sa uprednostňujú poľnohospodárske stroje pred tradičným vypásaním a vládne neúprosná moc trhu, mu neustále klesajú zisky. Preto, aby udržal ekologický spôsob chovu, ktorému verí a venuje sa mu dvadsať rokov, je odhodlaný urobiť čokoľvek.

sobota 1. 2.

16.00 Lov na rozkoš - Pernille Rose Grønkjær / DK, BR, DE / 2019 / 100 min / st
Hunting for Hedonia skúma, ako rastúca technológia hlbokej stimulácie mozgu ovplyvňuje ľudskú identitu a naše sebavnímanie. Zmení táto sľubná technológia psychiatriu? Ako ďaleko by mali chirurgovia v modulácii našich emócií a osobných vlastností?

18.00 Evolučné lesy® Radikálna ochranárska avantgarda
Prednáška Petra Saba z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK.
Na Slovensku neexistujú chránené územia, v ktorých je vylúčená ľudská činnosť. VLK preto vytvára sieť prísne chránených území pod názvom Evolučné lesy®. V týchto rezerváciách majú rastliny a zvieratá možnosť žiť nerušený život bez zásahu človeka. VLK presadzuje aby takéto územia tvorili 10 % rozlohy Slovenska.

19.00 O otcoch a synoch - Talal Derki / DE, LB, QA, SY / 2017 / 98 min / st
Bratia Usáma a Ajmán dospievajú rýchlejšie než iné deti. Ich otec je totiž džihádista z Frontu an-Nusrá a praje si, aby aj jeho synovia čoskoro bojovali za vznik islamského chalífátu.

nedeľa 2. 2.

17.00 Ostrov hladných duchov - Gabrielle Brady / DE, GB, AU / 2018 / 98 min / st, at
Vianočný ostrov patrí Austrálii. Začiatkom 21. storočia tu vyrástlo detenčné zariadenie pre migrantov. Podľa povier blúdia po Vianočnom ostrove nepokojné duše, tzv. „hladní duchovia“. A film Ostrov hladných duchov akoby zaujímal ich perspektívu. Kamera sa túla po ostrove a mlčky sleduje, čo sa naokolo deje.

19.00 Príbeh cesty okolo sveta - Patrick Allgaier, Gwendolin Weisser / D / 2017 / 125 min / st
„Chceli sme ísť čo najviac na východ, aby sme sa domov vrátili zo západu.“ Nízky rozpočet, žiadne lietadlá, len lode a zdvihnutý palec... O tri a pol roka sa Gwen a Patrick vracajú z cesty plnej prekvapení. Tým najväčším je nový člen „posádky“ Bruno, ktorý sa im narodil v Mexiku a upevnil spoločné puto v rodinu.

* Pre detaily o filmoch klikajte na ich názvy.
* at, st – anglické alebo slovenské titulky

Festivalová permanentka: 8,00 / 6,00 € (normálna / zľavnená)
Vstupné na jeden film: 2,00 €
Možnosť kúpiť si samostatné lístky nájdete pri jednotlivých filmoch.
Vstup na sobotnú diskusiu Vlk je voľný.

Ďakujeme za podporu