Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME!

VIAC INFO

Detail akcie
Natália Zajačiková: Remotely Social (umelecká rezidencia, apríl - máj)
Dátum Sobota 18. 4. 2020
do Piatok 24. 4. 2020
Čas 10:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie
Projekt je zameraný na skúmanie prázdna a osamelosti v krízovej situácii, ktorá vrhá mnohých ľudí do izolácie, do osamelosti bytov a home office. Jediná možnosť socializácie sa presúva do internetového priestoru. Skúmanie pocitov, bez dotyku, bez vôní, bez prítomnosti. Dokážeme našu opustenosť vyplniť online životom? Ako na túto zmenu reagujeme my, živé a cítiacie bytosti? Presúvanie vzťahov a hodnôt do videohovorov, chatov a obrazoviek.

Môže byť empatia sprostredkovaná technológiami plnohodnotnou náhradou? Skutočné verzus neživotné. Je niečo alebo niekto reálny, ak sa ho nemôžem dotknúť? Ako viem, že to existuje aj mimo mojej obrazovky? Dívame sa na ústa alebo do očí toho druhého? Alebo sledujeme naše vlastné obrazy na ploche? Projekt začína zberom materiálu - nahrávaním rozhovorov s osamotenými ľuďmi. 

Natália Zajačiková (*1991) pochádza zo Žiliny. V rokoch 2011-2015 pôsobila ako fotografka pre Stanicu, galériu Plusmínusnula, Novú synagógu a pre Inštút svetelného dizajnu. Jej tvorba sa sústredí hlavne na dokumentárnu fotografiu, video, zvukové inštalácie. Pracuje digitalne aj analógovo. Zaoberá sa sociálnymi a „nepohodlnými“ témami ako duševné zdravie či domáce násilie. Momentálne žije a tvorí v Innsbrucku.

Dominika Koššová (*1992) pochádza zo Žiliny a nastriedačku žije tu a v Severnom Írsku. Vo svojej tvorbe sa venuje témam priestoru, pohybu a prienikom performance, videa a internetového prostredia. Počas štúdia na VŠVU študovala v ateliéri Nory Ružičkovej, kde základnými nástrojmi boli koncept a research. V projekte Remotely Social bude v roli poradkyne, konzultantky a kurátorky.

Ďakujeme za podporu