Toto nie je koniec príbehu Stanice


Voláme SOS a vyhlasujeme zbierku!


Zhorela polovica nášho sna o priestore pre umenie a kultúru - S2. Problémom bolo aj poškodenie nadjazdu Rondel, doprava je už našťastie obnovená, mesto zvládlo krízovú situáciu. Čaká sa na výsledky statických skúšok, ktoré ukážu potrebné opravy. Za nás sme urobili v prvých dňoch všetko, čo bolo treba - rozobrali zvyšky objektu, vytriedili a odviezli množstvo odpadu. Pomohli nám dobrovoľníci a sponzori a vďaka vašej podpore sme zaplatili nákladné autá, kontajnery, bagre. To je len začiatok. Ak nechceme, aby život Stanice a záhrady pod Rondlom skončil, musíme celé územie ďalej vyčistiť, obnoviť, skultúrniť, znovu dať dokopy, aj v spolupráci s mestom a železnicami. A to už nebudú tisíce, ale desaťtisíce eur. Mnohí nám píšete, že chcete byť súčasťou pokračovania príbehu, že chcete pomôcť a nechcete, aby bol toto koniec 20-ročnej histórie kultúrneho centra Stanica. Aj my veríme, že to tak nebude. Bojujeme o prežitie a reštart. Tak poďme na to. 


Podporiť nás môžete na https://trucspherique.darujme.sk/2989/


Ďakujeme!Čo chceme robiť ďalej? Priestor pod nadjazdom si zaslúži redizajn a revitalizáciu. S-dvojka pod mostom už samozrejme nikdy nebude, ale chceme, aby Stanica ďalej fungovala pre umenie a blízke okolie bolo znovu príjemné a upravené miesto, kde sa môže konať letné kino a ďalšie open air akcie. Nie je v reálnych možnostiach občianskeho združenia, ako sme my, opraviť most, ale chceme pomôcť s tým, čo vieme a môžeme - kultúrnym životom a stovkami podujatí, ale aj staraním sa o celú záhradu pod Rondlom, ktorú sme za tie roky vytvorili. Čo sa týka priestoru pre súčasné divadlo a festivaly, ktorý nám chýba, plánujeme pokračovať v príbehu S2 vytvorením mobilnej scény, ktorú vieme rozložiť v priestore Novej synagógy. Zatiaľ sú to len prvé idealistické plány, prešlo veľmi málo času. Nevieme nateraz, čo nás presne čaká a ako rýchlo budeme môcť napredovať, pretože všetko závisí aj od výsledkov vyšetrovania príčin požiaru. 


- -


Koniec príbehu S2


Zažili sme jednu z najhorších nocí na Stanici od jej vzniku v roku 2003. Veľmi nás to mrzí, zo soboty 18. 5. na nedeľu 19. 5. zhorela divadelná sála S2. Ten zvláštny kruhový objekt pod Rondlom z pivných bedničiek, slamených balíkov a hliny, ktorú postavilo 120 dobrovoľníkov za dva mesiace v roku 2009. Ešte v sobotu večer v nej bolo predstavenie Prešovského národného divadla, všetko bolo v poriadku a o polnoci sme šli domov spať. O pol druhej v noci vypukol veľký a rýchly požiar. Príčiny zatiaľ nepoznáme, ale nevyzerá to, že začalo horieť zvnútra, naše veci vnútri zostali nepoškodené. Závery ale prenecháme na vyšetrovateľov a expertov od hasičov, nedovolíme si konšpirovať o možných príčinách.


Ďakujeme všetkým obetavým hasičom, ktorí rýchlym zásahom zabránili fatálnym škodám. Následky sú aj tak veľmi vážne. Nie u nás vnútri - poškodený je Rondel a od nedele rána je preto v Žiline vyhlásená mimoriadna situácia a kvôli čiastočne neprejazdnému nadjazdu zasadá krízový štáb. Ďakujeme Mestu Žilina a všetkým členom krízového štábu od DPMŽ až po policajtov, ktorí trávia posledné dni riešením komplikovanej dopravnej situácie. Hneď v nedeľu preznačili nadjazd, aby bol aspoň čiastočne prejazdný, vlakovú dopravu ani niektoré smery nie je možné hneď spustiť, ale malo by to byť čoskoro. Počítajte prosím s obmedzeniami a zápchami, bude to trvať minimálne týždeň-dva, kým sa zistí skutočné poškodenie mostovej konštrukcie. Dúfame, že to nebude také vážne, ako to vyzeralo podľa prvých správ. Ďakujeme aj všetkým statikom, stavbárom a odborníkom, ktorí tu od pondelka rána pracujú na zabezpečení mosta a zistení poškodenia.


Ďakujeme všetkým vám - za vyjadrenú podporu a ponuky na pomoc, potrebujeme ju. Už v nedeľu prišli všetci kolegovia a ďalší ľudia, dobrovoľníci a kamaráti a odstraňovali prvé následky. Veľa techniky zostalo nepoškodenej a prenášame ju do Stanice. Akcie, ktoré zmestíme v podkroví, urobíme tam. Budeme mať otvorené aj v bare, fungujú ďalej detské dielne, keramika a ďalšie workshopy. Predstavenia festivalu Bábková Žilina, ktoré boli plánované v S2, sa vďaka podpore Mesta Žilina presúvajú do Mestského divadla. O ďalších akciách vás postupne budeme informovať. 


Zatiaľ je to predčasné, ale robíme na tom, aby náš príbeh pod Rondlom pokračoval. Už nikdy to nebude s takou zaujímavou a veľkou sálou, akou bola S2, ale chceme robiť ďalej pre umenie a kultúru, pre vás všetkých. Po štyroch dňoch od nešťastia sme sa rozhodli vyhlásiť zbierku na prvú pomoc s nákladmi na odstraňovanie následkov požiaru - kontajnery, odvoz odpadu, pomoc bagrov, žeriavy a podobne, ale aj na pokračovanie revitalizácie celého priestoru, ktorá je pre pokračovanie kultúrneho cesta Stanica nevyhnutná. Ďakujeme!Čo bola S2?


Takto vznikla S2 pred desiatimi rokmi - pozrite si článok v našom archíve.


Ako dočasný objekt na pomedzí umeleckej inštalácie a architektonického experimentu v rámci dvojmesačného workshopu v apríli a máji 2009. Workshopu sa zúčastnilo asi stodvadsať mladých ľudí - všetko dobrovoľníci a nadšenci. Výsledkom bol komunitný priestor pre divadlo, kolektívne dielo z netradičných materiálov získaných bezplatne - prepravky, slama, ílová hlina bez pevných spojov. S2 nebola spojená s konštrukciou nadjazdu ani so zemou, nepovažujeme ju za stavbu, nežiadali sme povolenia. Celá inštalácia sa dala kedykoľvek rozobrať a bez odpadu zrecyklovať. 


Inšpiráciou boli rôzne ekologické, komunitné a D.I.Y. prístupy k architektúre. Motiváciou bolo vyčistenie a úprava nehostinného územia pod Rondlom, ktoré bolo roky čiernou skládkou a zmenili sme ho na záhradu, vyviezli sme odtiaľto desiatky ton odpadu, vysadili zeleň, začali s letným kinom. S2 bol ďalší pokus, ako toto miesto zmeniť na kultúrny verejný priestor. O celom projekte, workshope a všetkých našich aktivitách sme informovali aj prostredníctvom médií. S-dvojka bola reflektovaná aj odbornou verejnosťou ako unikátny projekt, písalo sa o nej v odborných periodikách, bola prezentovaná aj na bienále architektúry v Benátkach.Podporiť nás môžete na https://trucspherique.darujme.sk/2989/. Ďakujeme.

Ďakujeme za podporu