Vyhľadať
Close this search box.

Postupne zavádzame a zlepšujeme ekologickú prevádzku Stanice

Ako splachujeme na Stanici?
Prívalové dažde s krátkodobým prebytkom vody, ktorá v mestách rýchlo odtečie a následne dlhšie obdobia sucha, splachovanie toaliet pitnou vodou… Dnešná bežná realita.

Zadržiavanie dažďovej vody v mestách, najmä zo striech, je jedným z dôležitých čiastkových riešení, ktoré môžeme aplikovať pri zmene klímy. Voda sa dá následne použiť napr. na zavlažovanie v období sucha alebo na splachovanie toaliet.

V kultúrnom centre Stanica sme vďaka finančnej podpore Nadácie SLSP riešili najmä tému vody. Zvýšili sme doterajšiu kapacitu zadržanej vody z 5 000 litrov na 12 000 litrov. Doteraz sme využívali jednu podzemnú nádrž, ktorej kapacita 5000 litrov bola nedostatočná. Bolo to málo na prekonanie období sucha. 

Systém sme teda rozšírili o novú zbernú nádobu. Túto dažďovú vodu využívame najmä na splachovanie WC. Systém sme nastavili tak, aby sme ho mohli v budúcnosti ešte viac rozšíriť pridaním ďalšej zbernej nádoby.

Vďaka podpore Nadácie SLSP a ich programu Pre budúcnosť sa nám ďalej podarilo aj obnoviť zničený vonkajší areál Stanice. Ten bol v tomto roku značne zničený a poškodený kvôli celomestkej rekonštrukcii parovodu. Celý areál vôkol Stanice bol rozkopaný a veľa stromov bolo vyrúbaných, lebo rástli nad parovodným potrubím. 


ČO SA ĎALEJ PODARILO V TOMTO ROKU?

DETSKÉ IHRISKO vytvorili sme ho z recyklovaných materiálov a kmeňov vyrúbaných stromov zrezaných pri obnove parovodu 
OBNOVA VONKAJŠIEHO PÓDIA/AMFITEÁTRU (použili sme červený smrek z lokálneho zdroja – drevo, ktoré si nevyžaduje v exteriéry ďalšie chemické úpravy)
DIVOKÉ KÚTIKY (vytvorili sme divoké miesta v parku Stanice – sú vhodné pre zvýšenie biodiverzity – hmyz, ježkovia a pod., osadili sme vtáčie búdky pre rôzne druhy vtákov, aj búdky pre netopierov)
PODPORA BIODIVERZITY (výsadba rôznorodých a prirodzených rastlín pre toto územie, výsadba medonosných druhov pre mestské včely na Stanici, recyklovali sme – presádzali venované rastliny, riešili sme invazívne druhy rastlín)
OPRAVA ZELENEJ STRECHY na cyklodielni Recykel (spoluprác s OZ Mulica)
POSTUPNÝ PRECHOD NA FOTOVOLTAIKU


Ďakujeme ďalším spoločnostiam, viaceré z nich sídlia priamo v Žiline, s pomocou pri tohtoročnej obnove Stanice a zavádzaní ekologickejších riešení:

Hyperia,  TCH space (prechod na fotovoltaiku)
PPG (maľovanie, muraly s ekologickou tematikou, ihrisko) – projekt Colorful Communities
– Centrum pre filantropiu n.o. a Nadácia Tipsport (prechod na fotovoltaiku)
Nadácia Orange (zatraktívnenie priestorov, úspornejšie vykurovanie, fotovoltaika)


Veľká vďaka patrí množstvu zapojených dobrovoľníkov aj umelcov, ekológov a záhradných architektov. Nápadmi a riešeniami sa zapojili sa aj organizácie z európskej siete Trans Europe Halles, a slovenskej siete Anténa – napr. Nová Cvernovka, ktorí sa pridali v rámci medzinárodného ekologického projektu Rebuilding To Last.