SPRÁVY Z VÝTVARKY – O farbách (nielen na obrázkoch), október 2021

Milí pratelia, pozdravujeme Vás zo staničnej Výtvarky, ktorá je momentálne prerušená a tak sme sa rozhodli podaliť sa s vami o to, čo sa tam doposiaľ v tomto semestri dialo. 

Aký bol náš výtvarkový október? Bol najmä farebný a jesenný a zoznamovací. Spoznávali sme sa nielen navzájom, ale mnohí sa po prvýkrát stretli napríklad s tušom alebo uhlíkom, alebo si vyskúšali nakresliť a namaľovať svoje prvé ozajské zátišie.
Hlavnou októbrovou témou boli farby: skúšali sme, čo sa stane, ak sa rozdielne farby stretnú na jednom obrázku. Ako na nás pôsobí, keď sú vedľa seba žltá s fialovou alebo modrá s oranžovou? Ktoré farby v nás evokujú chlad a ktoré zase teplo? A ktoré sa k sebe hodia viac a ktoré menej? Nezostali sme len pri pozeraní sa na farby, niektoré sme sa aj odvážili zmiešať dohromady...tak sa celý ateliér postupne plnil zelenou, oranžovou a fialovou a zistili sme, že ak nám niektorá z nich chýba na polici, ľahko si ju môžeme sami namiešať. Miešanie samo osebe bolo niekedy veľká záhada – museli sme skúšať a skúšať a skúšať, kým sme zistili, koľko žltej sa musí stretnúť s červenou, aby sme mohli namaľovať čo najoranžovejší pomaranč.

A pri skúšaní sme boli odvážni! Nebáli sme sa vymýšľať štetcami, štetčiskami, štetčekmi, prstami, dlaňami, aj celými rukami...často sa nám pri tom stáva, že sa necháme uniesť a okrem našich výtvorov sú potom rovnako farebné aj stoly a tričká, niekedy aj tváre či dokonca naši kamaráti! Ale bez zababraných rúk by výtvarka nebola výtvarkou.
Október bol teda aj o prekonávaní strachov: z toho, že sa zašpiníme, alebo že v niečom urobíme chybu. U nás v ateliéri sa ale nebojíme pomýliť, inak by sme sa tu nemohli hrať a tvoriť súčasne.

Majte pekné dni
Maťka & Mária

 

 

Výtvarné ateliéry pre deti z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Ďakujeme za podporu