Nadchádzajúce podujatia

Squadra Sua (Cz): Happy hour
Squadra Sua (Cz): Happy hour
Divadelné predstavenie na spôsob grotesky marinovanej v klauniáde, to všetko dobre prepečené za pravidelného podlievania tromi hercami, ktorí sa podľa potreby premieňajú z čašníkov na kuchárov a naopak (stačí sa prejsť z kuchyne do reštaurácie nevyspitateľnými dvermi, ktoré sa otvárajú a zatvárajú ako dobre premastené menu.) Jeden z nich si dokonca trúfne byť v ich reštaurácii hosťom. Hosť príde do reštaurácie, sadne si za prestrený stôl, objedná si jedlo, ktoré mu kuchári pripravia a čašníci donesú. Čo by sa mohlo pokaziť na tak jednoduchom recepte v solídnej reštaurácii? Aké nečakané ingrediencie by sa mohli pripliesť do nijako zvlášť komplikovaného príbehu? A kto to nakoniec všetko zaplatí? „Hneď sa to dozviete. Ale môžeme vám ponúknuť najskôr niečo na pitie? Stôl pre jedného, pre dvoch alebo pre celé námestie? Záchody sú vzadu, ale možno tam práve niekto je. Príďte a prevrhneme aj vaše chuťové poháriky. Odporučte nás známym. Príďte na Happy Hour do našej reštaurácie a ponúkneme vám niečo na spôsob à la All you can(‘t) eat.“ Predstavenie je vhodné pre celé rodiny, pre dospelých i deti od 6 rokov. Námet a réžia: Squadra Sua Hrajú: Lukáš Houdek, Robert Janč, Roman Horák Scéna a kostýmy: Marjetka Kürner Kalous Výroba scény: Richard Horák Hudba: Jan Šikl Produkcia: Squadra Sua Dĺžka predstavenia: 50 min Veková hranica: 6 rokov Vstupné: 5,00 / 3,00 € (dospelí / študenti)
#Divadlo #Pre deti
Viac
Kto udržuje trvalú udržateľnosť (?)
Kto udržuje trvalú udržateľnosť (?)
Neformálna konferencia. Názory sa rôznia. Podľa niektorých trvalá udržateľnosť neexistuje. Podľa iných je to to, čo tu bolo pred niekoľkými desaťročiami alebo storočiami. Pred miliónmi rokov tu žili dinosaury. Ako však dinosaury mohli ovplyvniť svoju trvalú udržateľnosť? Možno nastane niečo, čo nezmeníme. Nedokážeme to ovplyvniť. Je však stále veľa toho, čo ovplyvniť vieme. Začať, začať od seba, po malých krokoch, zdieľať, spájať sa, nevytvárať to, čo vytvárať netreba alebo neplytvať tým, čím plytvať netreba. Pridáte sa? Nie je to summit o klimatických zmenách a nebudeme jednať s Donaldom Trumpom. Pozývame vás na stretnutie s inšpiratívnymi ľudmi, ktorí pomaly a postupne budujú povedomie o tom, že sa dá aj inak. A vždy sa dá, príďte. PROGRAM: 10.00 – 10.45 PREDNÁŠKA: Úvod do permakultúry - A. Kürthy, Z. Gajdošová (Permakultúra SK) 11.00 – 12.00 PECHA KUCHA: Trvalá udržateľnosť a OZ PríStav Kysuce o.z., Prírodné záhrady, Preles, OZ Premena – Spolupráca v Turci, OZ Kompostuj.me, OZ Pangaea, OZ Tilia 12.00 – 12.30 1. WORKSHOP: Šitie vrecúšok na pečivo, ovocie a zeleninu zo záclon 12.30 – 13.30 OBED: Premietanie dokumentárneho filmu 13.30 – 14.30 PREDNÁŠKA: Bezodpadová domácnosť - Braňo Moňok (OZ Priatelia Zeme - SPZ) (v rámci projektu http://www.priateliazeme.sk/spz/skola-udrzatelnosti) 14.30 – 15.30 2. WORKSHOP: Výroba domáceho kompostéra (OZ Kompostujme) Náklady na materiál: 25 €* / Registrácia: marketing@kompostuj.me 15.30 – 16.30 PREDNÁŠKA: Zodpovedná tvorba bývania - Mgr. Art. Roman Miškov (o.z. ArTUR) * Info k workshopu Výroba domáceho kompostéra - náklady na materiál zahŕňajú: - 3 ks vedier s vekom, podstielku z uhlíkatých materiálov, násadu kalifornských dážďoviek, pracovné pomôcky a náradie - lektor je hradený z grantovej dotácie Mesta Žilina - viac info: marketing@kompostuj.me
#Prednáška
Viac
Letné kino: Melancholia
Letné kino: Melancholia
Začína to honosnou svadbou, končí zánikom sveta. Permanentný dánsky provokatér rozpráva uhrančivý príbeh dvoch sestier, z ktorých tá mladšia sa práve vydáva a čaká dieťa. Svadobná slávnosť sa odohráva na starobylom vidieckom sídle a všeobecnú povznesenú náladu pokazí náhla hrozba v podobe červenej planéty, ktorá vystúpila spoza Slnka, čo pre Zem znamená bezprostrednú katastrofu... Režisér Lars von Trier je povestný precízne gradovanou atmosférou s neočakávanými zápletkami i zvratmi, ktoré ústia do ešte neočakávanejšieho konca. Známy je aj náročným vedením hercov – najmä herečiek. Slovamy režisérovho vlastného PR oddelenia je Melancholia „krásný film o konci sveta“, čo vo svojej dvojzmyselnosti rozhodne znie veľmi von-trierovsky. A on v rovnakom duchu tento slogan razantne odmieta. Podľa neho Melancholia nie je o konci sveta a ľudskej rase, ale o jednaní a reakciách ľudí, ktorí sú vystavení určitému tlaku. Melancholici sú na krízu pripravení. Oni vedia, že všetko ide do hája. Melancholia – Lars von Trier / DK, FR, D, SE, IT / 2011 / 130 min / české titulky scenár: Lars von Trier kamera: Manuel Alberto Claro strih: Morten Højbjerg, Molly Marlene Stensgaard hrajú: Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Kiefer Sutherland, Charlotte Rampling, John Hurt, Alexander Skarsgård, Stellan Skarsgård, Brady Corbet Vstupné: 3,00 / 2,00 € (dospelí / študenti) Vstupné s členským preukazom ASFK: 2,50 / 1,50 € (k zakúpeniu na Stanici)
#Kino
Viac
Pád domu Usherovcov so živou hudbou Longital
Pád domu Usherovcov so živou hudbou Longital
Živý soundtrack k nemému filmu. Hudobná skupina Longital naživo ozvučí klasický nemý film z roku 1928 podľa poviedky Edgara Allana Poea – Pád domu Usherovcov režiséra Jeana Epsteina. Toto spojenie odpremiérovali na festivale Febiofest 2016 a aj keď to mal byť pôvodne jednorázový projekt, výsledok a reakcie návštevníkov ich presvedčili v hraní pokračovať. „Hudobné motívy, ktoré sme pripravili, sú inšpirované úlohou gitary, v samotnej poviedke hlavný hrdina využíva tento nástroj ako terapiu – východisko zo svojich psychických stavov. Ďalšia inšpirácia, na ktorej hudobné stvárnenie sa tešíme, je elektrický búrka. A hoci väčšinu hudby sme pripravili na dané obrazy, tento si ponecháme na spontánnu improvizáciu,“ prezradil Daniel Salontay. „Film je veľmi vizuálny, temný. No zároveň sa odkláňa od hororovej formy nečakaným koncom, a tak na záver zahráme aj niečo pekné,“ dodal. O filme: Na ponuré sídlo sira Rodericka Ushera a jeho chorej manželky Madeline prichádza na návštevu priateľ Alan. Už jeho príchod sprevádzajú podivné reči miestnych obyvateľov a počas Alanovho pobytu na panstve sa zvláštne dojmy ešte prehĺbia. Sám sir Roderick po večeroch maľuje portrét svojej ženy, ale čím viac sa blíži k jeho dokončeniu, tým viac jeho žena chradne. Všetko vrcholí jej smrťou. Usher odmieta zmieriť sa s touto stratou a cíti, že niečo nie je v poriadku... Pád domu Usherovcov (La Chute de la maison Usher) - Jean Epstein / F / 1928 / 63 min 
Scenár: Luis Bunuel a Jean Epstein
 Hrajú: Jean Debucourt, Marguerite Gance, Charles Lamy, Fournez-Goffard, Abel Gance, Luc Dartagnan, Halma, Pierre Hot, Pierre Kefer Film s hudbou Longital premietneme v letnom kine v záhrade Stanice. Vstupné: 5,00 / 3,00 € (dospelí / študenti)
#Music #Kino
Viac
Panorex Nová Dubnica
Panorex Nová Dubnica
Prehliadka panoramatických 70 mm filmov. 70 mm filmový formát bol kráľovským kinoformátom. Veľkosťou a hĺbkou obrazu, farebnosťou a zvukom išlo o dlhodobo neprekonanú techniku. Na prvý pohľad len technický vynález, ktorý však ovplyvnil a vyprodukoval množstvo formálnych a obsahových inovácií. Konečne bolo možné rozprávať vo veľkom, kráľovsky a spektakulárne. V komunistickom Československu fungovalo viacero panoramatických kín. Po 90tych rokoch, keď sa zrušila distribúcia 70 mm formátu, projekcie obnovil jedine amfiteáter v Banskej Bystrici a od roku 2017 aj kino Panorex v Novej Dubnici. V rámci festivalu Kinobus, ktorý sa zameriava na revitalizáciu starých kín, sme preto pripravili prehliadku 70 mm filmov. Premietneme kolekciu siedmich titulov, ktoré vo svojej dobe zmenili film a mapujú zlaté obdobie formátu, pripravené je tiež množstvo sprievodného programu. Výber filmov: Batman - Tim Burton / USA, GB / 1989 Nepodplatiteľní (The Untouchables) - Brian de Palma / USA / 1981 Kozorožec 1 (Capricorn One) - Peter Hyams / USA, GB / 1977 Cigáni idú do neba (Табор уходит в небо) - Emil Loteanu / ZSSR, Moldavsko / 1975 Playtime - Jacques Tati / FR, IT / 1967 Boj o oheň (La Guerre du feu) - Jean Jacques Annaud / Kanada, FR, USA / 1981 Sprievodné akcie: Ukážky filmových experimentov so 70 mm formátom Prehliadka 8 mm filmov Architektonická prehliadka Novej Dubnice Filmové týždenníky z Novej Dubnice Úvody k filmom a prednášky k téme Viac na www.kinobus.sk.
#Kino #Festival
Viac