SPRÁVY Z VÝTVARKY – O rozkvitnutom ateliéri, apríl 2022

V apríli sme sa venovali stvárneniu našej vlastnej podoby a ateliérová stena sa rýchlo zaplnila autoportrétmi. Rozprávali sme sa o tom, ako vidíme samých seba aj bez zrkadla, aké farby v sebe a na sebe nosíme, ako sa tvárime, čo máme na hlave a na tvári, alebo čo nás odlišuje od ostatných.

S najmladšími sme objavovali, čo sa skrýva za slovom perspektíva. Rozmýšľali a pozorovali sme, ako sú veci na svete usporiadané: čo je od nás ďaleko ďaleko ďaleko najďalej, a čo zase najbližšie – na dosah ruky. Vyskúšali sme, ako sa to všetko dá poskladať na jeden obraz.

A  k našej veľkej radosti nám to v ateliéri začalo krásne rozkvitať. Hrali sme sa na záhradníkov a záhradníčky, a každý si na papieri vypestoval vlastnú kvetinovú lúku alebo záhradu. Začali sme samozrejme od semienok a postupne nám vyrastali najvšakovakejšie farebné rastlinné výmysly. 

Najstarších čakala o niečo náročnejšia úloha: na pár týždňov sa premenili na botanikov-bádateľov, ktorí mali za rôznych (často záhadných) okolností objaviť nový botanický druh. Vypracovali štúdiu o jeho pôvode, vlastnostiach, správaní, dali mu meno, spravili jeho podrobný popis.

Viac fotiek rozkvitnutého ateliéru od našej dobrovoľníčky Marty nájdete tu:
https://www.flickr.com/photos/stanica/albums/72177720298175995

Posledný aprílový týždeň bol v niečom opäť špeciálny. Navštívila nás maliarka Mira Kubáňová. Mira sa vo svojej tvorbe (maliarskej aj kresebnej) venuje najmä priestoru – tomu nášmu, každodennému a známemu, a tiež tomu, ktorý vzniká na obraze. Nechali sme sa inšpirovať našou zakvitnutou staničnou čerešňou a vyskúšali sme si tvoriť ako ona: pomocou priesvitných fólií sme ich postupným prekrývaním vytvárali niečo ako farebné koláže. Po dlhšej dobe sme sa mohli poriadne vyšantiť s fixkami!

Nakoniec vám ešte prezradím, že na konci mája nás čaká jedna príjemná udalosť: opäť sa vyberieme za Simkou Gottierovou a výtvarka sa na týždeň presunie do Novej Synagógy. O tom vám však ešte napíšeme, zatiaľ kývame a pozdravujeme do májových dní.

Maťka & Mária