SPRÁVY Z VÝTVARKY – O najťažšej úlohe, máj 2022

Pozrite sa na naše májové tvorenie. V prvých týždňoch nám v ateliéri rozkvitli púpavové záhony, lúky a záhrady. Že maľovať sa dá iba štetcom? Kdeže, vytvorili sme si vlastné štetce, z ozajstných púpav z našej staničnej záhrady.

S najmladšími sme objavovali hravé čaro tieňa a vlastných rúk, zo staršími sme zase skúšali, ako sa dá nakresliť svetlo. Čo všetko v tme svieti, a čo svetlo odráža? Má svetlo farbu? Má tma farbu? A čo tieň? Je tieň tma alebo účinok svetla?

V priebehu mesiaca nám na stene pomaly vyrástol les. Vyrástli v ňom stromy od koreňov až po vysoké koruny, so zvieracími obyvateľmi a naprieč všetkými ročnými obdobiami.

S najstaršími sme tvorili najmä kresebne: vytvárali vlastné mestá a miesta, skúšali zachytiť vtáčiu anatómiu aj vymyslieť akékoľvek dielo podľa vlastného nápadu a ľubovoľnou technikou. A každý umelec vie, že vytvoriť dielo len tak, je tá najťažšia (aj najkrajšia) úloha zo všetkých.

V posledných májových dňoch sme sa opäť dočkali návštevy Novej synagógy, kam sme sa s výtvarkou presunuli na celý týždeň. Hovorili sme o obrazoch a rámoch, o tom, na čo a ako sústreďujeme náš pohľad. O tom, či môže byť rám hodnotnejší ako obraz v ňom, pýtali sme sa, čo všetko sa do rámu môže vložiť. Vytvárali sme si vlastné kukátka a supervyzdobené rámiky. Počas našej návštevy sme ešte mali možnosť obdivovať končiacu výstavu obrazov Dominika Hlinku. Zoznámili sme s maliarkou Kristínou Kandrikovou a jej abstraktnými obrazmi bez rámov, na ktoré sa dá pozerať z viacerých strán.

Viac fotiek z návštevy Novej synagógy od našej dobrovoľníčky Marty nájdete tu:
https://www.flickr.com/photos/novasynagoga/albums/72177720299437732