Vyhľadať
Close this search box.

Nové námestie v Žiline pod Rondlom?

Verejný priestor pre všetkých: Oživujeme parkovaciu betónovú džungľu, vytvárame nové malé “námestie” pod Rondlom a vraciame priestor nám všetkým, chodcom, návštevníkom, cyklistom, cestujúcim, deťom, psíčkarom…

Vytláčame najfrekventovanejšiu a najpremnoženejšiu (takzvanú inváznu) rastlinu v okolí Stanice – pohánkovec (fallopia japonica a bohemica) – dosádzaním ďalších drevín a rastlín. Zvyšujeme biodiverzitu na zasiahnutom území. Vo veľkom sadíme nové rastliny a stromy v záhrade, parku aj v blízkosti Stanice. Sadíme aj do starých betónových kvetináčov, vyrezávame časti asfaltu pre novú výsadbu. Vzdelávali sme sa a diskutovali o zmene perspektívy nazerania na invázne rastliny. 

Voda je vzácna: Zlepšujeme systém zachytávania a využitia dažďovej vody v prospech zelene aj splachovania WC, aby sme šetrili pitnú vodu. Vytvorili sme aj dažďovú záhradu, kde zúžitkujeme vodu z umývania bicyklov a z prebytku zachytenej vody zo strechy Stanice a nadjazdu Rondel. Na Stanici sme upravovali tvar terénu, aby pri daždi voda, čo najviac vsakovala na pozemku. Tiež sme skenovali všetky okapové rúry a hľadali poruchy v systéme zberu dažďovej vody zo strechy Stanice. Pred projektom sme zachytávali vodu zo zruba 25% plochy strechy, teraz takmer zo 100% percent.   

Tvorivá intervencia vo verejnom priestore: Výtvarníci počas workshopu oživili priestor novou hravou umeleckou intervencia – skulptúra “Burina vítaná” je z dielne umelcov To Do Por La Praxis z Madridu a farebné maľované prvky v celom priestore Rondla sú z francúzskej dielne Coloco, ktoré dopĺňajú živé rastliny. Účastníci námestie doplnili množstvom ručne vyrobených lavičiek z lokálneho dreva. 

Zúčastnení spolu venovali 1500 hodín dobrovoľníckej práce. 

Všetky zmeny a opatrenia testujeme a budeme vylepšovať na základe praxe a podnetov verejnosti. Priestor pod Rondlom sa ďalej bude meniť – Mesto Žilina momentálne rozbieha rekonštrukciu podchodu pod Rondlom.  

Parkovanie v okolí Stanice bude po ukončení prác samozrejme aj naďalej možné, avšak pár metrov ďalej od Stanice a na parkovisku Rondel Offices. Účastníkom kultúrnych podujatí a návštevníkom pravidelných tvorivých dielní venujeme jednorazové parkovacie lístky na parkovisku Rondel Offices a riešime aj bezplatné parkovanie v poobedňajších hodinách. 

Ďakujeme za spoluprácu 50-tim zapojeným ľuďom: zo Žiliny, Stanice, Novej Cvernovky a účastníkom z 12-tich krajín. Okrem kreatívneho medzinárodného tímu nám pomáhali aj odborníci z Mesta Žilina – Útvarom hlavného architekta, experti na dopravu zo Žilinskej univerzity, OZ Mulica, experti na biodiverzitu zo SAV a Francúzska, správcovia trate Žilina-Rajec ŽSR, PermakulturaSK, NastromySK, Trans Europe Halles, viacerí architekti, dizajnéri, permakultúrni dizajnéri, krajinní architekti, ekológovia (z ufaFabrik Berlín), žilinskí zvárači (Mário Sapieta), Rondel Offices… 

Za finančnú podporu ďakujeme projektu Rebuilding To Last podporeného Európskou úniou, Fondu na podporu umenia aj Nadácii Tipsport.