Otváranie šuplíčkov alebo čo s načatým workshopom

Tanečný projekt Toto nie je terapia, ktorého rezidenciu na Stanici počas jesene hostíme hneď tri víkendy, navyše s jedným showingom a jednou diskusiou, je veľmi špecifický a v podstate jedinečný. Netvoria ho totiž profesionálni umelci a umelkyne, ale workshopanti. Ľudia, ktorí sa neprofesionálne nadchli pre tanec tak, že kľudne strávili na tanečných sálach slnečné víkendy, cestovali za nimi stovky kilometrov, potili a ponárali sa do pohybového výskumu zakaždým s novými ľuďmi, nevzdali sa ani ak ich netrénované telá niekedy nestíhali lektorom – profesionálnym tanečníkom alebo ak boleli ešte aspoň týždeň po workshope.

No a potom nastalo hlucho. Bola korona, neboli workshopy. Združenie SKOK! Aktívny organizátori takýchto workshopov, oslávil 10 rokov a počas príprav na oslavy a fanfár zaznela aj otázka: na čo to vlastne bolo? Terapia to nebola a za tým si stoja. Tak čo s tým?

Z iniciatívy Alexandry Mirekovej, aktívnej členky SKOKu i našej kolegyne z Kiosku, vznikla skupina takýchto tanečníkov, ktorí sa od tejto otázky odpichli a môžu legitímne pokračovať ďalej. A išli do toho už bez lektorov. Vytvorili najskôr dotazníkový výskum, do ktorého sa zapojilo 39 takýchto workshopantov a ďalej pokračujú pohybovým výskumom. Počas korony cez maily a zadania na doma, potom počas víkendov, skúšali, nabaľovali a teraz už tvoria kus, predstavenie. A nebude to vrcholné číslo ani uzavretie cyklu, či odpoveď na počiatočnú otázku. Ako sami hovoria, možno to bude len pokračovanie agónie, ktorá už mala dávno skončiť, veď už je to hádam aj desať rokov. Majú v tom ale dosť jasno: 

„Vrháme sa do toho s detským nadšením a nevinnosťou. Je to naša súčasť, máme neskutočné nutkanie to robiť bez nároku na čokoľvek. Baví nás to a nič nám nestojí v ceste.“ 

Editorka, stavbárka, ekologička, projektová manažérka v IT firme, produkčná a klavirista sa aj po prvom víkende na Stanici opäť rozpŕchli rôznymi smermi k svojej práci, rodine, realite. Stretnúť ich môžete počas ďalších víkendov a malých eventov, ktoré sme aj pri príležitosti ich rezidencií pripravili. A predstavenie, ktoré vytvoria určite uvidíte aj v programe Stanice. Držíme prsty! 

1. rezidencia 22. – 24. 10.

2. rezidencia 5. – 7. 11.

V piatok 5. 11. o 17:00 pozývame na diskusiu Mnohodivnosti – rozhovor s Luciou Kašiarovou a Toto nie je terapia ako súčasť uvedenia predstavenia Mnohodinec 

3. rezidencia 3. – 5. 12.

4. 12. 19:00 - verejná ukážka / ZRUŠENÁ kvôli lockdownu.

5. 12. 13:00 ONLINE - Prečo tanečníci strácajú čas s netanečníkmi? / diskusia na ZOOMe, streamovaná na facebooku Stanice. 

Tvorivý kolektív: Barbara Rusnáková, Barbara Immerová, Kamil Mihalov, Katarína Blaškovičová, Katarína Onderková, Alexandra Mireková

Projekt Toto nie je terapia formou štipendia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

 

Barbora Jombíková

31. 10. 2021

Ďakujeme za podporu