Projekt Cantieri in Movimento, predstavenie našich rezidentov

 

Máme za sebou prvé online stretnutia s partnermi v rámci medzinárodného projektu Cantieri in Movimento – Industrial Heritage Soundscape, ktoré iniciovalo centrum Zō Centro Culture Contemporanee (Catania, IT). Zameraním projektu je priemyselné dedičstvo, a okrem Stanice a Zō Centra sú súčasťou aj Curva Minore (Palermo, IT), Izolyatsia (Soledar, UA) a Zentralwerk (Dresden, DE). 

 

Najviac sa tešíme z možnosti podporiť zahraničnú mobilitu trom mladým slovenským umelcom: Anna Labat (performance), Imrich Pisarovič (audiovisual) a Tomáš Urík (hudba, zvuk). Už teraz, a niekoľko nasledujúcich mesiacov participujú na zaujímavom výskumno – kreatívnom procese pod vedením renomovaného talianskeho umelca Teha Tearda. Počas leta sa zúčastnia rezidencie vo vybranom centre a v septembri je v pláne ich spoločný skupinový výstup v podobe performancie na Sicílii.

 

A čo ich prvé dojmy? 

Imrich Pisarovič

"Celý projekt je pre mňa teraz virtuálnym - abstraktným pojmom. Takmer ničím.  Môžem fantazírovať, klamne, o týždni v Žiline a o týždni v Taliansku.

Očakávania plodia sklamania, tak hodlám byť len trochu zvedavý a to najmä na osobnosť našeho zdielaného umeleckého vedúceho - Teha Tearda. Jeho spolupráca s Blixom Bargeldom je môjmu uchu a duši už dávno veľmi blízka." 

 

Anička Labat

"Úprimne, nemala som žiadne očakávanie, ani predstavu o tom, čo sa ide diať. Po prvom stretnutí môžem povedať, že už teraz som zvedavá na výsledný proces celého skúmania a teším sa, že môžem pracovať s umelcami rôznych odvetví. Mám z toho zatiaľ dobrý pocit a myslím, že to bude osožná vec."

 

Tomáš Urík

"Byť súčasťou procesu. Čo to znamená, kam smeruje a či musí smerovať, aké má formy, kde v tom celom som…To sú posledné mesiace otázky, ktoré sa ma dotýkajú z rôznych strán. 
Som veľmi potešený, že mi Synagóga/Stanica dáva dôveru a možnosť byť súčasťou tohto procesu. Je to pre mňa akousi zvláštnou výzvou, nie len tým, že je to pre mňa prvá skúsenosť, ale aj akýmsi odstraňovaním strachu z neznámeho, z komunikácie.
Je až tak mystické pracovať s ľuďmi s ktorými nezdieľam spoločnú osobnú históriu, ktorých nepoznám a asi by som nikdy nespoznal na niečom, čo má vo výsledku byť citlivé. Citlivé pre priestor, v ktorom som nikdy nebol, v krajine a jej kultúre, ktorú taktiež nepoznám. Prieči sa to s mojim doterajším ponímaním práce a to spoznať – pracovať, a privádza ma to na otázku, či je to vôbec potrebné. Potrebujem vedieť detaily života, ktoré - ako ja im tak aj oni mne -vyrozprávajú niekde pri víne, aby som započal moju dôveru k nim či k procesu?
Je zaujímavé zoskupiť ľudí a povedať, verte si.
Tento proces započal vo mne priestor na rozmýšľanie, čo pre mňa znamená okolie, v ktorom sa nachádzam. Má svoju identitu? Aký by bol keby…? Aký bol kedysi? Ako sa k nemu správame? Aký je jeho samotný proces?
Vypočujem."

 

Viac o tom, čomu sa venujú, môžete nájsť v ich portfóliu: 

Imrich Pisarovič https://www.flickr.com/people/99879481@N05/

Anička Labat https://www.youtube.com/watch?v=jIhFNIAoxQw

Tomáš Urík: https://soundcloud.com/tomas-240104858

 

Držíme im prsty!

 

 

 

 

Ďakujeme za podporu