SPRÁVY Z VÝTVARKY – O plávaní v oblakoch, február 2022

Milí priatelia,
neviem, ako vám, no nám na výtvarke február a marec prefičali poriadne rýchlo. Napriek tomu sa toho u nás veľa udialo. Poďte, nakuknime spolu na to, čo sme stihli preskúmať a vytvoriť ešte vo februári.

Pomaličky sme sa rozlúčili so snehom a začali sme s novou veľkou témou, ktorá nás ešte bude sprevádzať aj v najbližších týždňoch – oblohou a oblakmi. Na výtvarke nám hrá do karát, že každý oblak môže vyzerať úplne ale úplne inak. Navyše, v rôznych častiach dňa alebo rozličnom počasí môže mať tie najzvláštnejšie farby ..... niekedy pôsobí ťažko - akoby chcel spadnúť z oblohy, inokedy naopak ľahulinko ľahúčko.....
Každá skupina si vyskúšala inú techniku a prácu s inými materiálmi od múky cez pastel či kriedu, až po veľký papierový objekt, ktorý sa nám teraz vznáša v ateliéri.

Uvažovali sme, či z farebných oblakov môže pršať farebný dážď....vieme, odpoveď už tušíte.

Okrem oblakov sme sa nakukli do ďalšej veľkej témy: čo je to vlastne tá čiara, ktorú stále toľko spomíname a používame? Ako sa dá vytvoriť a ako môže vyzerať? Dá sa vytvoriť aj inak než ceruzkou? Prišli sme na to, že odpovedí je toľko ako čiar samotných: môže byť dlhá, krátka, kratučká, bodkovaná, rovná, krivá, cikcakovaná, okrúhla, zatočená, čiernočierna alebo skorobiela, hrubá, tenká, neviditeľná, šikmá, roztrasená, sebavedomá, zablúdená, zatočená, nervózna, rýchla, ospalá, zvlnená…

V poslednú februárovú sobotu nás navštívila Katka Škamlová, výtvarníčka a pedagogička. Odbehla k nám iba na skok, aby nám ukázala niečo zo základných grafických techník. Grafika môže byť vlastne čokoľvek, čo sa tvorí odtláčaním – preto sme ateliér mali plný stôp a odtlačkov a výtlačkov. Vyskúšali sme tvoriť čiernobiele monotypie aj pestrofarebné hocičá. 
Viac fotiek z workshopu nájdete tu:
https://www.flickr.com/photos/stanica/albums/72177720297065687

Oblohe a oblakom sa budeme venovať aj v ďalších týždňoch, ale o tom viac až v marcovej pošte.

Zatiaľ vám kývame a pozdravujeme.
Maťka & Mária

 

Ďakujeme za podporu