Útek ku kultúre - moja skúsenosť s dobrovoľníctvom

SK

Volám sa Nora Onysko a pochádzam z Užhorodu na Ukrajine. V lete 2021 som doštudovala umeleckú školu so zameraním na keramiku. Pri prebiehajúcich udalostiach ktoré netreba nikomu pripomínať som prišla koncom Februára do Žiliny, a vzhľadom na okolnosti chcel môj otec aby som ja, moja sestra a mama ostali na Slovensku a strávili čas s rodinnými známymi. Zo začiatku bolo ostať mimo domova veľmi ťažké, ale po stretnutí úžasných ľudí zo Stanice a spoznaní tohto úžasného priestoru mi nie len pomohli cítiť sa lepšie, ale taktiež rozhodnúť sa stať sa jeho súčasťou. Vďaka mojej vysielajúcej organizácii ktorá reagovala pohotovo a efektívne počas najťažších momentov a života ohrozujúcich podmienok sa o pár dní neskôr začal môj projekt. 

Ako dobrovoľník na Stanici mimo mnohých maličkostí pomáham s výtvarnými a keramickými ateliérmi a slúžim ako prepojenie dvoch svetov Ukrajinskej utečeneckej komunity v Žiline a slovenskými kultúrnymi centrami. Dúfam, že pozitívne prispejem a budem nápomocná v tvorení tohto spojenia, a taktiež zažijem úžasnú skúsenosť v úžasnej komunite.

UA

Мене звати Нора Онисько, я з Ужгорода, Україна. Влітку 2021 року я закінчила коледж мистецтв і моя спеціальність – кераміка. Я приїхала до міста Жиліна наприкінці лютого. Враховуючи нинішню ситуацію, мій тато хотів, щоб я, моя сестра і мама провели деякий час у Словаччині з друзями сім’ї. Спочатку мені було дуже важко бути далеко від мого дому, але після зустрічі з усіма дивовижними людьми зі Станиці та знайомством

з тим, як працює це чудове місце, не  тільки допомогло мені почуватися краще, але й дало зрозуміти, що я хочу залишитися і стати частиною цього. Як волонтер, моя робота полягає в тому, щоб допомагати в художніх та керамічних ательє, а також бути допомогою українській спільноті біженців у Жиліні, сприяти їхній  співпраці з цим культурним центром. Я сподіваюся зробити позитивний внесок і бути максимально корисною, а також ділитися цим  чудовим досвідом з цією чудовою спільнотою.

Я хотіла би сказати спасибі моїй українській організації-відправнику Pangeya Ultima, їхня допомога була дуже ефективною та швидкою, незважаючи на жахливі обставини.

EN

My name Is Nora Onysko, I'm from Uzhgorod, Ukraine. I've graduated art college In summer of 2021 and my specialty Is ceramics. I came to Žilina at the end of February. Considering the current circumstances, my dad wanted me, my sister and my mom to spend some time In Slovakia with family friends. At first, It was really hard to be away from my home, but upon meeting all of the amazing people from Stanica and getting to know how this amazing place works not only helped me to feel better, but I've also realized how much I wanted to stay and become a part of It. I would like to say thank you to my Ukranian sending organization Pangeya Ultima, their help with sending was very efficient and quick, despite the dreadful circumstances.

As a volunteer, my job among many other things is to help at art and ceramic ateliers as well as being a helping hand to Ukrainian refugee community in Žilina, in order to help them cooperate with this cultural centre.

I'm hoping to make a positive contribution and to be as helpful as I can, as well as share this wonderful experience with this wonderful community. 

Ďakujeme za podporu