Nadväzujeme na 10 predchádzajúcich ročníkov architektonických a dizajnérskych workshopov a sympózií a 20-ročnú históriu priestoru Stanice.
Čo s históriou architektonických transformácií a nezrealizovaných ideí môžeme urobiť? Pre seba, pre budúcnosť (ak ešte nejaká má byť), pre iných, pre iné kultúrne centrá.
Diskutovať na sympózium prídu najmä dizajnéri, architekti a teoretici umenia, ktorých práca alebo život bol na kratšie alebo dlhšie prepojený so Stanicou –
Martin Jančok, Ľubica Segečová, Marcel Benčík, Peter Liška, Katarína Skálová Gatialová, Mária Beňačková Rišková, Braňo Matis, Tomáš Dupkala, Michal Marcinov, Ondrej Horváth, Jakub Kopec, Alica Horváthová.
Z moderovanej neverejnej diskusie vznikne minimanuál odporúčaní pre ďalších kolegov z kultúrnych centier na Slovensku aj v Európe, ktorí sa možno stretávajú s podobnými dilemami ako sme sa stretávali my na Stanici. Facilitácii odborného stretnutia sa budú venovať architekti Viera Kiseľová a Martin Zaiček. Viera Kiseľová pôsobí vo vzdelávaco-konzultačnej spoločnosti PDCS a Martin Zaiček sa venuje výskumu architektonického dedičstva 20. storočia, je členom združenia Archimera, DOCOMOMO Slovakia a umeleckej skupiny Opustená (re)kreácia.
O 18.00 urobíme krátku (cca 20 min) verejnú prezentáciu predbežných výstupov sympózia. Bude v angličtine, pretože hostíme 30 kolegov zo zahraničia.
PREČO TO ROBÍME?
Oslavujeme aj reflektujeme 25 rokov žilinského občianskeho združenia Truc sphérique (ktoré Stanicu založilo), 20 rokov kultúrneho centra Stanica (aj 12 rokov Synagógy). Pri tejto príležitosti chceme urobiť ohliadnutie a určitú bodku za architektonicko-dizajnérskou minulosťou Stanice. Téme sa nechceme venovať iba neformálne a interne, ale aj oficiálne a odborne. A tiež sa chceme podeliť s výsledkami aj s ostatnými.
Téma je teda najmä architektúra, dizajn a urbanistika miesta Stanice a okolia kruhového nadjazdu Rondel. Stanica je možno najintenzívnejšie naplánovaným aj testovaným architektonickým projektom v Žiline. Odohralo sa tu totiž veľké množstvo dizajnérskych konferencií, workshopov, architektonických intervencií. Tvorilo tu viacero záhradných architektov vznikali umelecké a architektonické objekty, diplomové práce, dizertácie…
Miesto sa neustále menilo, rozvíjalo a čelilo viacerým peripetiám. Zažilo neočakávané zásahy zvonka (požiar, viacnásobné opravy parovodu, redizajn vonkajších priestorov…). Vzniklo množstvo nápadov, z ktorých sa viaceré aj zrealizovali (divadelná sála S2, využitie lodných kontajnerov pre vznik komunitných priestorov – Recykel…), množstvo skončilo pri prvotnom nápade (S3 z lodných kontajnerov…). Niektoré nápady sa riešili dlhé roky (napríklad redizajn baru Stanice v podstate konštantne – začal Tomáš Dupkala a Marcel Benčík, pokračoval Peter Liška, ďalej Katarína Kupčáková Luciaková aj Marek Adamov). Veľa vecí je stále otvorených alebo nedokončených (aktuálne outdoorový priestor pre deti). Vzniklo množstvo presahov, osobných aj profesijných, množstvo nečakaných synergii, medzinárodnej spolupráce…
Chceme urobiť spoločnú reflexiu po 20-tich rokoch spoločného úsilia. Akúsi bodku, alebo dvojbodku pred ďalším vývojom.
Táto aktivita je súčasťou medzinárodného projektu Rebuilding To Last, ktorý robíme spoločne so sieťou kultúrnych priestorov Trans Europe Halles.
Kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique.
Závodská cesta 3/2844, Žilina, 010 01, Slovakia
info@stanica.sk
Café-bar a záhrada sú otvorené každý deň od 12.00 do 22.00. Počas večerných predstavení, koncertov, festivalov a ďalších akcií sme otvorení aj dlhšie.