Nadchádzajúce akcie

PrieStory
PrieStory
“Snažím sa vytvárať dobrý dizajn a dobrý dizajn je pre mňa svätý pojem, ktorý ma robí šťastným,” hovorí o svojom prístupe náš aktuálny rezident Milan Stanco.Milan Stanco sa počas rezidencie v januári 2022 venuje redizajnu priestorov kultúrneho centra Stanica. Najmä priestoru kaviarne, kde sa konajú koncerty, komunitné podujatia, občasné workshopy a festivalové tancovačky. Do realizácie zapája celý tím občianskeho združenia Truc sphérique. Metódou je recyklácia dostupných materiálov a DIY produkcia. Jednou z úloh bude riešenie lepšieho napojenia priestorov kaviarne s vonkajším dvorom kultúrneho centra, efektívnejsšia organizácia priestorov a ich vzťahov. Ďalším priestorom na rade je ateliér pre deti, v ktorom budeme zlepšovať kvalitu funkcie, presvetlenosť a napojenie na vonkajšiu záhradu.“Narodil som sa na severnom pobreží Slovenska v Žiline, kde to všetko začalo. Ako prckovia sme si vyrábali vlastné káry, na ktorých sme jazdili kopce a chodníky. V mojich siedmich rokoch som dostal prvý skate. Pokazené káry ostali v pivnici a po našich zadkoch sme bombili na skatoch.Základná umelecká škola a prijatie na výšku – produktový design otočili môj umelecký smer naruby. Od ostrých písmen k čistým líniam a dizajnovým tvarom. Potreboval som sa vyjadriť v iných sférach - grafika a vlastné výrobky podľa vlastných pravidiel. Prvé kroky viedli k vytvoreniu môjho brandu PANGEA.Inšpirácia, z ktorej tvorím je náš svet a všetko, čo sa okolo nás deje. Nutnosť tvoriť plynie z doby, v ktorej žijeme. Doby plnej kontrastov, absurdity a gýču. Vždy som bol tak trochu rebel a v tvorbe sa snažím ukázať svoj nesúhlas s dobou a aktuálnymi udalosťami vo svete.Najdôležitejšie je samotné remeslo. Milujeme drevo, kožu, kov či textíliu. Jednoducho je pre mňa pôžitok a láska pretvárať materiál na produkty, ktoré plnia svoju funkčnú i estetickú úlohu a zároveň uspokojujú náročné požiadavky užívateľa,” povedal Milan Stanco o svojom tvorivom svete.
#Rezidencia
Info
Charlie Brittain & Milan Tomášik: UNCHANGING/NEMENNÝ
Charlie Brittain & Milan Tomášik: UNCHANGING/NEMENNÝ
Druhá premiéra tanečného predstavenia slovenského tanečníka Milana Tomášika. UNCHANGING/NEMENNÝ je obmedzeným vyjadrením nekonečnej reality, extrapoláciou priesečníkov spirituality a kvantovej fyziky, existencie a vedomia. Plynie nelineárnou, „kvantovou“ cestou, na ktorej sa ukazuje len malý zlomok nekonečných možných realít. Predstavenie je autonómnym pohľadom, ktorý vytvárame prostredníctvom našej prítomnosti a vedomia, skúmajúc nekonečnú sieť nápadov tvorených spontánnosťou a intelektom.Uvedeniu predstavenia bude predchádzať rezidencia, ktorú Milan, Charlie a kol. u nás začnú v sobotu 29. januára. Choreografia a réžia: Charlie BrittainChoreografia a interpretácia: Milan TomášikDramaturgia a hudba: Jakub MudrákScénografia a kostýmy: Jasna VastlSvetelný dizajn: Ján Čief Autor fotografií: Andi BančićProdukcia: tri4 o.z.Produkčná spolupráca: Lukáš HomolaKoprodukcia: Divadlo Štúdio tanca, Stanica Žilina-ZáriečieRezidencie: Liptovské divadlo tanca, Mediteranski plesni centar Svetvinčenat, Tanečné rezidenčné centrum Telocvičňa - Platforma pre súčasný tanec v Novej Cvernovke.Premiéry:27. januára 2022, 19.00Divadlo Štúdio tanca3. februára 2022, 19.00Stanica Žilina-Záriečie10. februára 2022, 19.00Center kulture Španski borciĽubľana, SlovinskoZ verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
#Tanec
Vstupenky
FVLCRVM + NaiKavols
FVLCRVM + NaiKavols
Parádne kombo pre fanúšikov elektronickej hudby v jeden večer. Ostrieľaný producent, dídžej, multiinštrumentalista a spevák FVLCRVM (foto kredit Sarah Weiss), pred ktorým ešte vystúpi éterický queer spevák, textár, performer a producent NaiKavols, účinkujúci na nezávislej scéne od roku 2018.FVLCRVMS požičaným menom od ruskej stíhačky našiel FVLCRVM formu v nekonzistentnosti, niekde na hrane medzi mainstreamom a undergroundom. Skreslenú a nepravidelnú ADHD produkciu okrajových klubových žánrov preplieta popovými linkami, v ktorej počuť silnú inšpiráciu zvukov 90-tych rokov. Začal ako inštrumentálny producent, no časom sa rozhodol pracovať aj so svojím hlasom. Ukázalo sa, že to bol dobrý krok a skladba “Hi!”, v ktorej ako prvej FVLCRVM aj spieva, bola zaradená ako číslo 1 do renomovaného playlistu „Fresh Finds“ na Spotify."Hi" odštartovala FVLCRVMovu premenu z producenta a DJa na interpreta. Jej zaradenie do 100 najlepších skladieb roka získalo bratislavskému umelcovi pozornosť známejších kanálov a rádií, mimo iných sa dostal do playlistu BBC Radio 6music a hrala ho Mary Anne Hobbs. Netrvalo dlho a FVLCRVMa podpísal Mom I Made It, sublabel rakúskeho vydavateľstva Universal Music.Singel „Words“ priniesol náhľad na FVLCRVMovu verziu dystopickej budúcnosti. “Words” sa tiež dostal do selekcie Song Of The Day na legendárnom americkom rádiu a umeleckej platforme KEXP, kde ho hral uznávaný DJ Kevin Cole.FVLCRVMove živé vystúpenia búrajú bariéry medzi DJ setom a živým predstavením. Aj tým sa mu podarilo osloviť dramaturgov dvoch najvýznamnejších showcase festivalov v Európe holandského ESNS a nemeckého Reeperbahn. Debutové EP Attentioncore vyšlo v lete 2020 a na jar 2021 získal práve za tento album ocenenie “Nahrávka roka” v žánrovej kategórii Elektronická hudba v rámci Radio_Head Awards.https://fvlcrvm.com/NaiKavolsAko dieťa bol vedený k opernému spevu a divadlu, no upustil od toho a začal sa venovať produkcii. Charakterizuje ho veľký hlasový rozsah, emocionalita, mysticizmus a jeho tvorba je zmesou techna, éterického popu i ambientu. V rokoch 2019 a 2020 získal nominácie v rámci Radio_Head Awards. V roku 2021 NaiKavols rozbehol v spolupráci s dídžejkou Emmita platformu Termostat, v ktorej sa venujú tvorbe podcastov s nezávislými umelcami. https://linktr.ee/NaiKavols Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
#Hudba #Electronic #Iné
Vstupenky
Odivo: Svetlonos
Odivo: Svetlonos
Bábková multimediálna performanciaČím urputnejšie hľadám svetlo v temnote, tým jasnejšie cítim, že to temno, som ja sám. Hľadanie svetla, ktoré zmizlo alebo sa na chvíľu stratilo z nášho dohľadu je archetypálnym, multikultúrne zrozumiteľným obrazom. Kde sa však končí svetlo a začína temnota? Kde končí strach a začína fascinácia? Tam, kde je tieň, musí byť aj svetlo.Réžia: Mária Danadová, Monika Kováčová, Ivan MartinkaLibreto, bábky a scénografia: Ivan MartinkaVýtvarná spolupráca: Ivana MackováHudba: Mariana Bódyová (violončelo), Lukáš Kubičina (DJ a zvukový dizajn)Svetelný dizajn: Milan SlamaGrafický dizajn: Viktória JehlárováProdukcia: Monika KováčováÚčinkujú: Mária Danadová, Ivan Martinka, Mariana Bódyová a Lukáš KubičinaSpolupráca na projekte: Andrej Novák (elektrotechnická spolupráca), Ondrej Uhrin (IT špecialista), Miroslav Petrík (RC modelárska supervízia), Peter Rehák (spolupráca na realizácii bábok), Marek Motloch (umelecko-zámočnícke práce), Ľuboš Horňák (stolárske práce), Peter Paulus (videotechnická spolupráca), Katarína Caková (fotografická a výtvarná konzultantka)V performancii je použitá litovská ľudová pieseň Pôjdeme obaja spolu (Aisva mudu abudu) a ária Nádeje (Speranza) z opery C. Monteverdiho L´Orfeo.Priestoroví partneri: Záhrada – centrum nezávislej kultúry, Divadlo z Pasáže, Industra Brno a Ticho a spol.Inscenácia vznikala počas rezidenčného umeleckého pobytu Divadla Pôtoň – Centrum umenia a kreativity.Hlavný partner projektu a z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.S finančnou podporou International Visegrad Fund a Nadácie Tatra banky.
#Divadlo
Vstupenky
Divadlo Houže: Vlk na Mesiaci (pre deti)
Divadlo Houže: Vlk na Mesiaci (pre deti)
Pre veľký úspech reprízujeme bábkovú inscenáciu Vlk na Mesiaci určenú malému aj veľkému divákovi. Hlavný hrdina - Vlk, je posadnutý túžbou dostať sa na Mesiac. Opustí preto svoju svorku a vydáva sa na strastiplnú cestu do neznáma. Po ceste stretáva mnoho zvláštnych bytostí, nápadne sa podobajúcich na staré známe Kozliatka či Červenú čiapočku. Absurdnosť situácií však vylučuje akúkoľvek prítomnosť klišé a na dobrodružnej púti za splneným snom sa vyskytujú nezvyčajné postavy hašteriacich sa kozmonautov či aktivistov, štrngajúcich kľúčmi za práva zvierat, letiacich do kozmu.V čom spočíva Vlkova neochvejná túžba prejsť sa po Mesiaci, koľko klamstva musíme vynaložiť na to, aby sme dosiahli svoje ciele a je naozaj pravdou, že lož má krátke nohy? Inscenácia sa s veľkou dávkou humoru venuje dôležitým témam, ktoré v spoločnosti rezonujú aj dnes. Zaujímavým spôsobom pritom nabúrava ilúziu a stereotypné interpretácie rozprávkových bytostí, ktoré musia v tomto príbehu čeliť závažným problémom. Tvorcovia inscenácie vyrobili scénu aj bábky z materiálov, určených na vyhodenie (staré oblečenie, PET fľaše, starý nábytok).       Účinkujú: Rado Konečný/ Lukáš Takáč, Matej TrubanScenár a réžia: Matej TrubanDramaturgia: Hana LaunerováBábky a scéna: Michaela ZajačkováProdukcia: Zuzana BilskáPodujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
#Divadlo
Vstupenky

Ďakujeme za podporu