Nadchádzajúce akcie

Vojnový art denník z Odesy
Vojnový art denník z Odesy
Po vypuknutí vojny začala Elena Monder z Odesy tvoriť vizuálny denník reflektujúci dianie vo vojnou napadnutej Ukrajine a v meste Odesa. Zobrazovaním vlastného aj kolektívneho prežívania obyvateľov našla spôsob, ako podporiť ľudí na Ukrajine a súčasne sa vysporiadať s vlastnými emóciami. Okrem výberu z Eleniných denníkov sú na výstave zastúpené aj práce Eleniných žiakov a žiačok, ktoré mali byť vystavené na pripravovanej výstave v Odese. Tá sa však kvôli súčasným okolnostiam nemohla uskutočniť – preto prinášame aspoň jej fragment, ktorý si našiel miesto u nás na Stanici.Vznik výstavy iniciovala Anna Ragimova, naša bývalá barmanka pôvodom z ukrajinskej Odesy, ktorá u nás popri štúdiu pracovala od leta 2018 do leta 2021. Práca na Stanici bola jedným z dôvodov, prečo nakoniec na Slovensku zostala žiť aj po škole. S domovom a priateľmi na Ukrajine však naďalej udržuje intenzívny kontakt. Jednou z jej blízkych je aj Elena Monder, ktorá v Odese vedie kreatívny priestor ArtStudioSeaOdessa. „ArtStudioSeaOdessa je mnou vytvorený kreatívny priestor pre deti aj dospelých. SEA pretože v Odese je naše milované Čierne more, more lásky k nášmu mestu, more humoru a more radosti z umenia.Náš ateliér je zameraný na akademickú kresbu, grafiku, maľbu. Používame rôzne materiály: akrylové a modelovacie pasty, prírodný materiál, akvarel, tuš, akvarelové a obyčajné ceruzky, pastely. Kreslíme obrazy, tvoríme mozaiky, vitráže, venujeme sa trojrozmernej maľbe.V máji 2022 sa mala konať výstava ateliéru venovaná architektúre Odesy. Na toto podujatie sme sa pripravovali celý rok. Vojna zničila naše plány, zmenila naše životy. Teraz sú študenti ArtStudioMore v rôznych častiach Ukrajiny a sveta.Preto som sa rozhodla kresliť; aby som rozveselila naše úžasné talentované deti a úžasných rodičov, ako aj mojich susedov. Takto sa objavil Vojnový art denník.Veríme v naše víťazstvo!“Elena Monder, apríl 2022Ak chcete podporiť deti a rodiny v Odese, kúpte si symbolickú vstupenku na výstavu. Celé vstupné Elena Monder prerozdelí v Odese tým, ktorí to teraz najviac potrebujú.
#Výstava
Vstupenky
Malá scéna - Slam poetry workshop - zrušené
Malá scéna - Slam poetry workshop - zrušené
Ospravedlňujeme sa, workshop je v tomto termíne zrušený. Tešiť sa môžete na slamovú tour Panslam 2022, ktorá sa na Stanici zastaví 18. júla. Baví ťa poézia, rap, improvizácia, divadlo či akákoľvek iná forma autorského textu? Chcel/a by si skúsiť ísť s kožou na trh a vystúpiť pred publikom? Nebojíš sa priameho hodnotenia a baví ťa priateľsky súťažiť? Potom môže byť Slam Poetry práve tvojim žánrom! Slam poetry SK prináša na Stanicu intenzívny víkendový workshop s majsterkou Slovenska v Slam poetry za rok 2021 MAROU a reinkarnátorom slamovej scény STRAKOM. Budeme sa venovať slamu ako samostatnému žánru, ale i divadelným technikám a technikám písania textu.Na záver workshopu, v nedeľu 22. 5. o 19:00 prebehne vystúpenie workshoperov, ktoré bude prvým vystúpením “Malej Scény“ v Žiline.Program workshopu :sobota 10:00-17:00 (obed 12:00-13:00)nedeľa 10:00-17:00 (obed 12:00-13:00)nedeľa 19:00 - SHOWCASEPozri viac:Web: https://www.slampoetrysk.sk/Facebook: https://www.facebook.com/slampoetry.skInstagram: https://www.instagram.com/slampoetrysk/Youtube: https://www.youtube.com/c/SLAMPOETRYSKO lektoroch:Mária Ševčíková (MARA): Majsterka Slovensku za rok 2021 a prvá Slovenka, ktorá sa na majstrovstvách Európy umiestnila na 11. mieste. Mara patrí medzi najväčšie hviezdy slovenskej scény. Vedie i workshopy Slam Poetry a bola jednou z hnacích síl pri kreovaní Malej Scény v Košiciach. Mara sa venuje alternatívnemu a experimentálnemu divadlu. Hrá v divadelnom zoskupení Gaffa a patrí k zakladateľom kultúrneho centra P*AKT. Zúčastnila sa dvoch tour PANSLAM a vystupovala i na festivale POHODA.STRAKA: Straka v roku 2016 znovuobjavil slovenskú slamovú scénu a hlbšie ju etabloval v slovenskom i európskom prostredí. Od roku 2017 viedol workshopy v Prahe, Prešove a Košiciach. V roku 2018 reprezentoval Slovensko na Majstrovstvách Európy v slam poetry , ako spoluautor scenára a performer v slamovom predstavení Bridging the Bariers, ktoré režíroval zakladateľ žánru Marc Smith. Jeho báseň Ján & Martina zaznela na piatich protestoch Za slušné Slovensko a bola súčasťou odhalenia pomníkov J. Kuciaka a M. Kušnírovej v Trenčíne a Košiciach.
#Workshop
Vstupenky
Techno na Stanici: Matwe + SJ yellow + SPACɆR
Techno na Stanici: Matwe + SJ yellow + SPACɆR
Pozývame všetkých fanúšikov klubovej scény na šťavnatú dávku techna!V priestoroch nášho staničného baru počas nočných hodín pretancovaných do skorého rána. Predstavia sa:Matwe, multižánrový DJ so špeciálnou vášňou pre industriálne techno, EBM a dark electro, je zakladateľom techno – aktivistickej party Nočná, SPFM agentúry zastupujúcej slovenských undergroundových elektronických umelcov a tiež hudobným kurátorom Novej Cvernovky v jeho rodnej Bratislave.Jeho sety sú agresívnou zmesou elektronického bombardovania so širokým výberom od industriálnych bangerov, posypaných EBM a pretkané prekvapeniami zo špinavého slovenského undergroundu. SJ yellow je v prom rade "raver" - ak zrovna nie je za DJ – pultom, nájdeš ju na parkete, a nie len v jej domácom pražskom prostredí. Bola profesionálnou tanečníčkou po dobu 10 rokov a DJingu sa začala venovať v Thajsku roku 2018. Miluje elektro, breakbeat, ghetto a rave. Jej sety sa vyznačujú značnou dávkou energie, surovosti v kontraste s nehou a vlniacim sa bítom.Žilinčan Kubo Bahyl, vystupujúci pod pseudonymom SPACɆR, je spoluzakladateľom a členom čerstvého post-pandemického kolektívu Ø_group z Bratislavy. Spolu s ďalšími DJmi a umelcami organizujú novodobé techno eventy ľahko napodobujúce berlínsku kultúru, akými sú "rejverský" Øbsessiøn či "undergroundový" Pørtal. Žánrovo atmosfericky krúži okolo rytmickej elektroniky, ktorá vychádza z electra, breakbeatu, EBM, industriálu a techna.Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
#Party
Vstupenky
Lukáš Oravec Quartet feat. Danny Grissett (USA)
Lukáš Oravec Quartet feat. Danny Grissett (USA)
Pozývame vás na jazzový koncert pod Rondlom - kvartet žilinského rodáka a vynikajúceho trúbkara Lukáša Oravca, ktorý sa predstaví spoločne s klaviristom a skladateľom Dannym Grissettom.Kvartet má na konte množstvo spoluprác s hudobníkmi vrátane Grammy ocenenými muzikantmi ako Bob Mintzer, Aaron Goldberg, Seamus Blake, Wayne Escoffery, Danny Grissett, Vincent Herring, Rick Margitza, Vincent Herring, Kálmán Oláh a mnohými ďalšími. Kapela získala najvyššiu cenu súťaže „Young Faces of Slovak Jazz“ a tiež cenu ESPRIT 2013 za najlepší album roka. V rozšírenom projekte spolupracuje kvartet s telesami vážnej hudby, so Štátnym Komorným orchestrom Žilina a s Moravskou Filharmóniou. Účinkujú:Danny Grissett (USA) -klavír    Lukáš Oravec (SK) – trúbka  Tomáš Baroš (CZ) – kontrabasMarián Ševčík (SK) - bicie Danny Grissett je jeden z najznámejších hudobníkov New Yorku a medzinárodnej scény. Na klavíri začal hrať vo veku šiestich rokov. Bakalárske štúdium absolvoval na Cal State Dominquez Hills. V štúdiu pokračoval na prestížnom Thelonious Monk Institute. Študoval tu u majstrov ako Herbie Hancock, Terence Blanchard, Teddy Baaron, Bobby Watson, Jimmy Heath a Carl Allen. Po niekoľkých rokoch strávených v Los Angeles sa presťahoval do New Yorku. Stal sa spoluhráčom tých najväčších new yorských hviezd ako Freddie Hubbard, Vincent Herring, Marcus Strickland, Steve Nelson, Roy Hargrove, Willie Jones III, Louis Hayes, Jeremy Pels, Jummy Green, s ktorými nahral nespočetné množstvo albumov. Je dlhoročným členom projektu Toma Harrella a často účinkuje v Big Band Charlesa Mingusa. Ako sólista sa predstavuje vo vlastnom Triu.Koncert je súčasťou projektu New Generation, ktorého cieľom je prepájať umenie so vzdelávaním. Projekt je spolufinancovaný Mestom Žilina. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
#Hudba
Vstupenky

Ďakujeme za podporu