Detail akcie

Návrat Ondreja Baláža alebo Obrázky z veľkej vojny / divadlo a diskusia s J. Valentom a G. Dudekovou Kováčovou

Dátum

nedeľa 19.03.2023

Čas

18:00

Miesto

Stanica Žilina-Záriečie

Pojem vojna je tu už tisícročia a neustále nachádza ako svojich stúpencov, tak aj obete. Na jednej strane túžba vládnuť a vlastniť, na druhej túžba prežiť a vrátiť sa domov. Od mocných k bezmenným vojakom v zákopoch. Kto je hrdina a o akej vojne je vlastne reč?

Toto všetko skúma inscenácia Divadla Houže Návrat Ondreja Baláža alebo Obrázky z Veľkej vojny, ktorá je voľnou adaptáciou poviedky Dobroslava Chrobáka. 

Aj dnes je vojna prítomná v našich každodenných životoch. Je hmatateľná, nebezpečná a týka sa nás. Je blízko. Nie je prvá a bohužiaľ, ani posledná. Divadlo Houže vám 19. a 20. marca ukáže vojnu, ktorá mala spočiatku prívlastok Veľká. A po predstavení sa budeme rozprávať s historikom a politológom Jaroslavom Valentom.

Divadlo Houže obracia históriu naruby, približuje zákulisie vojnového konfliktu a skúma jeho podstatu, pretavenú do absurdných obrazov.

Predstavenie aj s diskusiou je vhodné aj pre študentov stredných škôl. V pondelok 20. marca dopoludnia ponúkame aj uvedenia pre školy. V prípade záujmu kontaktujte Barboru Jombíkovú – bashka@stanica.sk  

Koncept a adaptácia: Matej Truban, Hana Launerová 

Réžia: Matej Truban

Dramaturgia: Hana Launerová

Hudba: Michal Mikuláš

Scénografia: Michaela Zajačková

Výtvarná spolupráca: Michaela Urbanová

Produkcia: Zuzana Bilská, Matej Truban

Účinkujú: Mário Drgoňa, Peter Martinček, Lukáš Takáč

 

O diskusii:

Dnes sa od nás spomienky na Prvú svetovú vojnu vzďaľujú, no obyvateľov dnešného Slovenska sa dotkla výrazne. Predznamenala neskorší politický vývoj i rozpad monarchií a rozhodla tak o osude miliónov ľudí.

Aké paralely má tento takmer zabudnutý konflikt s dnešnou situáciou? Naozaj ho rozpútali traja bratranci, aké nálady vyvolala vo vtedajšej spoločnosti a ako sa premietla do tvorby slovenských umelcov? O týchto ale i ďalších témach sa budeme po predstavení zhovárať s Jaroslavom Valentom a Gabrielou Dudekovou Kováčovou.

Mgr. Jaroslav Valent pracuje ako zodpovedný redaktor magazínu Historická revue. Je absolventom politológie na FiF Trnavskej univerzity. Venuje sa najmä moderným dejinám strednej a východnej Európy. Taktiež vedie rozhovory s historikmi na podcastovej platforme Dejiny SME.

Gabriela Dudeková Kováčová, PhD.  je samostatná vedecká pracovníčka historického ústavu SAV. Je autorkou článkov, príspevkov na vedeckých konferenciách doma aj v zahraničí, autorkou a spoluautorkou viacerých kníh. Jednou z nich je jej publikácia Človek vo vojne – Stratégie prežitia a sociálne dôsledky prvej svetovej vojny na Slovensku. 

Aj na túto akciu vám platí celoročná permanentka spojených kultúrnych centier žilinských Stanica a Nová synagóga – celý rok neobmedzených kultúrnych zážitkov máte len za 119€ (študenti, seniori, učitelia, ZŤP alebo ľudia hľadajúci si prácu so zľavou za 79€). Máme radi našich pravidelných divákov.