Detail akcie

Po smrti budem strom - s Andreou Uherkovou o prírodnom pohrebníctve

Dátum

streda 12.04.2023

Čas

17:00

Miesto

Stanica Žilina-Záriečie

Po smrti budem strom nie je len názov prednášky ale aj prianie, ktoré stálo pri zrode prírodného pohrebníctva. 

Je to citlivejšia a ekologickejšia alternatíva ku klasickému pohrebníctvu, ktorá sa rozšírila po celom svete a funguje už aj u nás – vo Zvolenie nájdete Záhradu spomienok a v Košiciach je to Les spomienok.

Andrea Uherková z projektu Funebra občianskeho združenia Živica vás zoznámi s pôvabmi a princípmi tohto hnutia a s jeho fungovaním na Slovensku a v Česku. Dozviete sa aj to, čo je vlastne neekologické na bežných pohreboch, v čom môže byť posledná rozlúčka terapeutická či ako vzniká prírodný cintorín.

Pre Andreu Uherkovú je smrť sprievodkyňou života. Propagátorka záchrany starých odrôd ovocia, abolventka Sokratovho inštitútu, kam priniesla tému prírodného pohrebníctva. S Monikou Suchánskou, ktorú ekofunebráctvo očarilo ešte počas akademických rokov na Masarykovej, dnes prevádzkujú dva prírodné cintoríny u nás a pôsobia ako pohrebné obradníčky. Najviac nažive sa cíti v prírode, s priateľmi, pri dobrej knihe či jedle.

Prednášku a diskusiu organizujeme v spolupráci s Martinou Betušovou zo žilinského bezobalového obchodu Do vrecúška.

V prípade, že si vstupné nemôžete dovoliť, napíšte na info@dovrecuska.sk a môžeme vám ho znížiť. Aj na túto akciu vám platí celoročná permanentka spojených kultúrnych centier žilinských Stanica a Nová synagóga – celý rok neobmedzených kultúrnych zážitkov máte len za 119€ (študenti, seniori, učitelia, ZŤP alebo ľudia hľadajúci si prácu so zľavou za 79€). Máme radi našich pravidelných divákov.