Detail akcie

Artist talk Kristin Tollefson (USA): Growing Line (o súčasnom umení z drôtu)

Dátum

štvrtok 13.04.2023

Čas

17:00

Miesto

Stanica Žilina-Záriečie

Stretnutie s umelkyňou a pedagogičkou zo Seattlu a teraz na pár mesiacov aj zo Žiliny bude stretnutím s drôtom a súčasným drotárstvom, za ktorým tu s podporou Fulbrightovho štipendia prišla. Bude aj stretnutím so zaujímavým a vnímavým človekom, ktorý spoznáva naše mesto a krajinu. Býva v podnájme u Mareka Adamova, kúpila si permanentku a stretávate ju od februára na väčšine z našich akcií. Oplatí sa ju spoznať viac, preto pozývame.

Drotárstvo (tradícia putovného drôtovania) sa ako remeselná prax opráv bežných predmetov siahajúca do 18. storočia vyvinula do samostatnej umeleckej formy. Kedysi zakázané ručné drôtovanie sa znovu objavilo po druhej svetovej vojne, najprv ako priemyselná výroba, neskôr od 60. rokov 20. storočia aj v podobe súčasného umenia a umeleckého šperku. 

Kristin Tollefson prišla vo februári na Žilinskú univerzitu a za rozsiahlou zbierkou, výskumom a publikáciami Považského múzea v Budatínskom hrade. Zbiera informácie o súčasných umelcoch, ktorí pracujú s drôtom, premieňajú lineárne prvky do trojrozmerných objektov alebo podobne ako kedysi drotári tvoria krásu z obyčaných materiálov, opravujú staré a „vandrujú“. 

Jej vlastná umelecká tvorba zahŕňa sochárstvo, šperk, inštaláciu a literatúru. Magisterský titul v odbore sochárstvo z kovu na Cranbrook Academy of Art a bakalársky titul v odbore dejiny umenia a sociológia/antropológia na Carleton College. S Fulbrightovym štipendiom pôsobila na Islande, bola rezidentkou Jentel Artist vo Wyomingu, La Wayaka Contemporary v Čile a získala cenu Island Treasure Award. Je riaditeľkou oddelenia vzdelávania a diverzity, rovnosti a inklúzie v Bainbridge Island Museum of Art.

Súčasné drotárstvo má podobne ako iné umenia rôzne podoby od pokračovania tradície cez manuálnu prácu v digitálnom svete až po konceptuálne prejavy. O tom, o svojom výskume aj tvorbe bude Kristin rozprávať a premietať. V angličtine, ktorú v prípade potreby budeme tlmočiť do slovenčiny. 

www.kltollefson.com

Na túto akciu vám platí celoročná permanentka spojených kultúrnych centier žilinských Stanica a Nová synagóga – celý rok neobmedzených kultúrnych zážitkov máte len za 119€ (študenti, seniori, učitelia, ZŤP alebo ľudia hľadajúci si prácu so zľavou za 79€). Máme radi našich pravidelných divákov.

Na artist talk, hoci je na Stanici, platí aj permanentka na výstavy a sprievodné podujatia z Novej synagógy. Kúpite ju za 11eur.