Pri príležitosti ukrajinského Dňa nezávislosti, ktorý bude v rovnaký deň na záhrade pod Rondlom, sme pripravili do podkrovia Stanice pásmo dokumentárnych filmov, v ktorých spoznáte ľudí, ktorí zostali žiť v bombardovaných domovoch, tých na fronte aj tých, ktorí našli nový domov tu u nás.
Všetky projekcie sú v pôvodnom znení a so slovenskými titulkami. Premietania sú bezplatné a autorom, producentom a distribútorom ďakujeme za možnosť ich takto uviesť.
14.30
Tí, ktorí zostali
(Viera Dubačová, 2024, 28 min.)
Piata časť dokumentárnej série o ľuďoch z Ukrajiny, ktorí zostali vo svojom domove napriek bezprostrednej vojnovej hrozbe. Vojna, ktorú rozpútalo Rusko na Ukrajine trvá už viac ako dva roky a prináša so sebou obrovské utrpenie. Zbombardované mestá, spálenú zem, vyhasnuté ľudské životy a na druhej strane obrovské odhodlanie Ukrajincov ubrániť svoju vlasť pred agresorom. Všetky príbehy, ktoré Viera Dubačová a Lucia Štasselová natočili v oblastiach postihnutých vojnou, sú naplnené bolesťou, žiaľom, ale aj silou a statočnosťou. Vyjadrujú ich túžbu po slobode a mieri. V poslednom dieli, ktorý premietneme, účinkuje aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá navštívila pivnicu v Jahednom, kde 27 dní mučili celú dedinu.
15.00
Mir nam
(Juraj Mravec, 2024, 70 min.)
Film vojnového fotografa o najväčšom vojnovom konflikte v 21. storočí. Je ráno, 24. 2. 2022. Začala vojna. Fotoreportér Juraj Mravec odchádza na Ukrajinu, aby prostredníctvom kamery a fotoaparátu zaznamenal situáciu v krajine, ktorú plnou silou napadla Ruská federácia. Na svojej ceste Ukrajinou stretáva rôznych ľudí, ktorým do života zasiahla vojna. Vojnová roadmovie Mir nam je autentická mozaika ich mikropríbehov a tragédií, sledovaná očami fotografa, putujúceho zničenou krajinou.
16.30
Hniezdo ďaleko od domova
(Marek Vaňous, Tomáš Hallon, 2024, 52 min.)
Dokumentárny film, ktorý vytvoril UNICEF v spolupráci s RTVS na pripomenutie viac než dvoch rokov humanitárnej pomoci na Slovensku. Film sleduje štyri rodiny, ktoré utiekli pred vojnou v Ukrajine a budujú si nový život na Slovensku. Jeden z mála dokumentov, ktorý zachytáva bežný život Ukrajincov a Ukrajiniek na Slovensku, je svedectvom odolnosti miliónov ľudí, ktorí po zrútení každodenného života našli silu uzdraviť sa a vydať sa na cestu za lepšou budúcnosťou.
Postupne sa zoznámime s Marinou, slobodnou matkou v Košiciach; Romanom, plachým tínedžerom, ktorý sa vymanil zo svojej ulity v Nitre; Hannou, ktorá sa stará o brata a zároveň sa pripravuje na dokončenie štúdia v Michalovciach; a Elenou a jej rodinou, ktorá sa snaží integrovať a zároveň žije v kolektívnom ubytovacom zariadení v Bratislave.
Po filme bude nasledovať diskusia s jedným z režisérov Tomášom Hallonom, Michalom Biznárom z UNICEFu a zástupcom Mesta Žilina.
19.00
Svetloplachosť
(Pavol Pekarčík, Ivan Ostrochovský, 2023, 70 min.)
V jedno chladné februárové ráno prichádza dvanásťročný Niki a jeho rodina na charkovskú stanicu metra, aby sa ukryli pred desivou vojnou, ktorá zúri v uliciach ich mesta. Pre Nikiho rodinu sa denné svetlo stáva synonymom smrteľného nebezpečenstva. Chlapec nesmie opustiť priestory stanice, kde žije spolu so stovkami ďalších ľudí, pod neustálou žiarou neónových svetiel. Niki sa bezcieľne túla po opustených vagónoch a nástupištiach, a keď stretne jedenásťročnú Viku, otvorí sa pred ním celkom nový svet. Deti sa postupne zbližujú a spoločne nachádzajú odvahu opäť pocítiť na svojich tvárach lúče slnka.
Kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique.
Závodská cesta 3/2844, Žilina, 010 01, Slovakia
info@stanica.sk
Café-bar a záhrada sú otvorené každý deň od 12.00 do 22.00. Počas večerných predstavení, koncertov, festivalov a ďalších akcií sme otvorení aj dlhšie.